Connect with us

Showbiz

Enver Petrovci akuzon regjisorët e Teatrit Kombëtar për vjedhje, ja replikat me Çulin

Published

on

Teatri Kombëtar ka publikuar në faqen e tij, një spot për të bërë publike të gjitha shfaqjet që do të vihen në sezonin e ri.

Janë tetë shfaqje që nisin që nga antikiteti dhe nuk mungojnë as ato bashkëkohoret, me regjisorë shqiptarë e të huaj, por të gjitha janë vepra ndërkombëtare. Asnjë dramë shqiptare, nuk do të ketë sezoni i ri. Ky fakt mesa duket e ka ngacmuar aktorin, regjisorin dhe autorin e njohur nga Kosova, Enver Petrovci për të komentuar në spot, shkruan “Class”.

“Nuk po kuptoj i kujt eshte ky teater “Kombetar” kur asnje drame nuk eshte kombetare. Une i kuptoj regjisoret shqiptar pse nuk i vendodin dramat kombetare sepse nuk kane mundesi me vjedhe regjiat e shfaqjeve nga Youtube. Prandaj nuk kane guxim ti vendosin dramat kombetare. I dashur drejtor i TK mos hyni ne keto kurtha te regjisoreve hajdut. Me e mire eshte nje shfaqje mesatare me drame kombetare se sa nje shfaqje e “mire” e vjedhur nga interneti”, shkuan ai.

Komentit i është përgjigjur vetë drejtori i TK, Hervin Çuli. “…jam pergjigjur disa here se nuk kam pothuajse fare qasje te regjisoreve me dramen shqipe…Si mendon ti Enver i dashur tu imponohem regjisoreve ne perzgjedhjen e tyre.Enver une mendoj se drame shqipe apo e huaj TK duhet te flase bukur shqip”, shkruan Çuli.

“Dhe thuaj ndonje llaf te mire Enver per perpjekjet qe kemi bere keto 2vjet per te rifituar publikun e humbur, per shfaqjet e shumta, per aktoret dhe regjisoret e rinj te angazhuar….Miku im te pres te shohesh shfaqje ne TK sepse kam nevoje per mendimin tend te kopjuara apo origjinale qofshin”, vazhdon ai përgjigjen.

Teatri Kombëtar, vitet e fundit, ka zhvilluar takime, laboratorë, apo netët e leximit të dramës shqipe, duke qenë që mbështetja e dramës shqiptare ka qenë një nga vizionet e Çulit në krye të këtij Teatri, megjithatë ende, ajo nuk zë një vend, qoftë edhe minimal, në repertorin e tij, duke mos u zgjedhur nga regjisorët shqiptarë. Masat e tjera për të gjetur vend në TK për dramën shqip, Çuli i konsideron imponuese.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbiz

Ja si dukej Vuçiqi si 10-vjeçar (Video) 2021

Published

on

Radio Televizioni i Serbisë së fundmi në kuadër të emisionit “Trezor” ka transmetuar xhirimet e vitit 1980 të manifestimit “Radost Evrope”, kur rastësisht deklaratë për këtë televizion dha presidenti i sotëm i këtij shteti, Aleksandar Vuçiq, atëkohë dhjetëvjeçar.

Ai foli rreth ndeshjes që u luajt gjatë atij manifestimi me shokët nga jashtë shteti, por edhe rreth djaloshit nga Austria të cilin gjatë atij viti e kishte mysafir në shtëpinë e tij, meqë fëmijët që vinin në kuadër të këtij manifestimi qëndron tek filloristët beogradas.

Presidenti i sotëm serb atëkohë e mori në shtëpinë e tij djaloshin nga Austria me emrin Leopold Viser.

Ai ishte shumë i interesuar për sport, veçanërisht për pjesëmarrjen e ekipit të Crvena Zvezdës në Kupat Evropiane sepse atëherë ekipi luante vërtetë bukur. Me kërkesën e tyre ne këtu e kemi zhvilluar një ndeshje miqësore dhe e kemi fituar, por pavarësisht gëzimit tonë dhe pikëllimit të tyre, ne kemi mbetur miq të vërtetë, miqësinë e të cilëve nuk do ta mund ta humb askush. Emri i tij ishte Leopold Viser dhe pseudonimi i tij ishte Pondi”, tha 10-vjeçari Vuçiq.

veçanërisht për pjesëmarrjen e ekipit të Crvena Zvezdës në Kupat Evropiane sepse atëherë ekipi luante vërtetë bukur

Continue Reading

Showbiz

Kjo ka qenë shuma më e lartë që ka marr bakshish Meda

Published

on

Këngëtari i njohur Meda është shprehur se ishte thjeshtësia dhe modestia e bashkëshortes që e bëri për vete.

Meda u shpreh se ishte ai që bëri hapi e parë për t’u lidhur me të.

Ai shtoi se ndër vite Luljeta ka mbetur e njëjta.

Këngëtari ia atribuoi të dyve suksesin e martesës së shëndetshme

Meda zbuloi se bashkëshortja kujdeset për look-un e tij.

“Gjithmonë e kam pas në krah, më ka mbështetur! 90% të punës, look-ut tim, e përzgjedh Lulja, ajo më thotë tani më dukesh mirë dhe këto do veshësh sonte”.

“Dhe unë i them në rregull sepse i besoj. Ajo më ka bërë për vete me thjeshtësinë e vet. Jemi parë rastësisht, unë e kam bërë hapin e parë”.

“Ka qenë e thjeshtë, modeste, s’di ta përshkruaj, është e njëjta si ka qenë kur jemi njohur. Ajo gjithmonë ka qenë bossi i shtëpisë. Kemi rreth 14 vite bashkë. Për suksesin e martesës meritën e mbajmë të dy! ”– tha ai në një intervistë për emisionin “Nin”.

Këngëtari zbuloi edhe shumën marramendëse që lanë bakshish në një koncert në Australi.

“Në Australi për një natë kemi marrë mbi 30.000 dollarë. Këndoja vetë dhe isha i shoqëruar nga muzikantët e mi. Është e vërtetë, ka qenë për Pavarësinë e Kosovës, për herë të parë që isha në Australi. Ishte eksperiencë e paharruar,” – përfundoi Meda.

Continue Reading

Showbiz

Vajza e Lutfi Hazirit e krahason veten me Mona Lisën

Published

on

Vajza e Lutfi Hazirit merr vëmendje me paraqitjet e saj atraktive.

Ajo ka arritur të ketë mijëra ndjekës në Instagram, përkundër që nuk është e njohur për ndonjë profesion.

Duke gëzuar një bukuri të rrallë, ajo së fundmi bëri një ngjashmëri mes saj dhe Mosa Lisës.

Duke publikuar një imazh në të cilin u shfaq e mbështjellë me një pelerinë, ajo shkroi: Mona Lisa e kohëve moderne.

 

Continue Reading

Trending