Connect with us

Lajme

Eksplozivi i Gavriqit, i njëjtë me atë të sulmit në Francë dhe Bruksel

Published

on

Njëzet e pesë pakot me eksploziv, të gjetura para dy vjetësh në Prishtinë në veturë të shtetasit të Serbisë, Slobodan Gavriq, e kanë të njëjtën përbërje dhe fuqi sikurse eksplozivët e përdorur gjatë sulmeve të fundit terroriste në Francë dhe Bruksel, shkruan sot Koha Ditore.

Këtë konstatim e ka dhënë eksperti policor, Muhamet Rushiti, të mërkurën, në gjykimin kundër Gavriçit, i cili po akuzohet për përgatitje të veprave penale të terrorizmit.

Rushiti që është edhe shef i Njësisë për trajtimin e mjeteve të improvizuara eksplozive në Policinë e Kosovës, ka treguar detajet e zbulimit të këtij eksplozivi, si dhe për dëmet që do të mund t`i shkaktonte nëse do të aktivizohej. Për këtë rast, ka thënë se është bërë një ekspertizë.

Ky mjet, sipas ekspertizës, e cila i është bërë nga FBI-ja e SHBA-së ka rezultuar se është eksploziv i llojit PETN (penta eritritol tritranitrate), si lloji më i fortë dhe më i fuqishmi. Eksplozivi, sipas ekspertit, po mbahet në depon për mjete të rrezikshme në polici.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending