Connect with us
Edita Tahiri Edita Tahiri

Lajme

Edita Tahiri: Kosova, pronare e vetme e prefiksit +383

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se Serbia do të mbetet pronari i vetëm i prefiksit +383 që do të përdorët si hyrje për Kosovën.

Published

on

“Serbia mbetet pronar i vetëm i numrit të telefonit. Vetëm Serbia është e regjistruar si pronare e numrave të telefonit +381 dhe +383”, ka thënë Gjuriq.

Ndërkaq për këtë deklaratë ka reaguar ministrja për dialog Edita Tahiri e cila ka thënë se marrëveshja për kodin shtetëror të vetmin pronar e njeh Kosovën.

Tahiri në një prononcim për zeri.info ka thënë se Kosova do të menaxhoj kodin e ri dhe se më 15 dhjetor ITU do të ndaj këtë kod Kosovës.

“ Marrëveshja për kodin shtetëror për Kosovës e bënë të qartë se është pronë e shtetit të Kosovës dhe ITU ia ndanë kodin direkt Kosovës dhe Austria ka aplikuar në emër të Kosovës. Kosova do ta menaxhoj këtë kod, siç bëjnë secili shtet në botë. Po ashtu dua t’ju them se edhe në marrëveshjen për telekomin krejt qartë thuhet se Kosova vendos për të realizuar anët teknike të kodit sepse më 15 dhjetor ja ndan Kosovës kodin”, ka thënë Tahiri.

Ajo tutje shton se pastaj vijon një proces praktik dhe një periudhë për shuarjen  e tri kodeve ekzistuese, shkruan zeri.info

Tahiri thotë se tre kodet tjera do të shuhen e që për kjo sipas saj është një histori e re e fushës së telekomit të Kosovës

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending