Connect with us

Lajme

Edhe pse fiton votat në emër të tij, Isa Mustafa nuk përmbush premtimet e Rugovës për simbolet

Kryetari aktual i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, para më shumë se dy viteve u kishte premtuar qytetarëve të Kosovës se në rast se emërohet ne krye të Qeverisë, do të ketë ndryshime në simbolet shtetërorë.

Published

on

“Istogu ia dha Kosovës Presidentin Rugova, ia dha edhe Fadil Feratin. Ne do t’ia kthejmë Kosovës himnin “Kur ka ra kushtrimi n’Kosovë” dhe flamurin e Dardanisë”. Kështu kishte premtuar Mustafa gjatë takimit me strukturat e LDK-së dhe qytetarët në Istog në kohën e fushatës elektorale të vitit 2014.

Dy vjet pasi ka marrë drejtimin e qeverisë, Isa Mustafa nuk e ka bërë asnjë lëvizje me qëllim të jetësimit të këtij premtimi. ‘Indeksonline’, ka provuar të marrë qëndrimin e nënkryetareve dhe anëtarëve të kryesisë së kësaj partie, por kontakti me ta ka qenë i pamundur.

E vetmja qe ka pranuar të flasë është deputetja Besa Gaxherri. LDK, sipas saj, dhe qytetarët e Kosovës, asnjëherë nuk duhet hequr dorë qe më pas flamurin që e ka propozuar presidenti Rugova dhe Himnin. Megjithatë, kjo sipas saj, i mbetet kohës.

“Ne duhet të mendojmë për këtë propozim, i cili në atë kohë ishte thuajse i pranueshëm ndërkombëtarisht. Kemi bërë gabime të mëdha pikërisht duke pasur bërryla mes subjekteve politike qe dikush dikur nuk e ka deshtë flamurin dardan dhe dikujt nuk ka pelqy dhe krejt kjo për çështje politike dhe bajraktarllaku qe na ka kushtu pastaj shumë. Tash na mbetet me punu qetë. Ne e kemi shtetin i kemi simbolet, ato qe i kemi, por natyrisht unë po e them se asnjëherë nuk duhet të heqim dorë prej asaj të cilën e ndijime dhe e shohim se është më e mirë për ne”, ka thënë Gaxherri për ‘Indeksonline’.

E, në anën tjetër, njohësi i çështjeve politike, Imër Mushkolaj thotë se këto premtime të Isa Mustafë, janë bërë vetëm për marketing politik.

“LDK që e udhëheq Qeverinë nuk po mundet ta kalojë demarkacionin, e lëre më të ndryshojë himn e flamur. Është budallallëk t’iu besohet premtimeve të tilla. Mustafa premtonte edhe se nuk do të bënte kurrë koalicion me PDK-në, por sot qeveris me të”, ka thënë Mushkolaj për ‘Indeksonline’.

Ibrahim Rugovën, sipas Mushkolajt,  zyrtarët e LDK-së e përmendin vetëm për të përfituar politikisht, siç është edhe rasti me himnin dhe flamurin e tij.

Ish presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, kishte propozuar himnin ‘Kur ka ra Kushtrimi n’Kosvë dhe flamurin e Dardanisë për simbole shtetërore. /Indeksonline/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending