Connect with us

Lajme

Edhe pas 18 vjetësh ende gjenden mina serbe në Kukës

Published

on

Vijon pastrimi i zonave të kontaminuara në Kukës nga minat e vendosura nga ushtria dhe policia serbe gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999.

Struktura speciale për eliminimin e materialeve të rrezikshme të batalionit xhenio në Komandën Mbështetëse kanë bërë pastrimin e zonës së kontaminuar në Qaf Prush (Livadhi Bardhosh, pranë Qafës së Zezë), shkruan Ora News.

“Gjatë operacionit u gjetën 12 mina kundër tanke prodhim jugosllav, 1 minë kundër personel, 1 predhë 82 mmdhe 6 qese barut. Operacioni u krye me sukses dhe municionet po transportohen për në batalaionin e xhenios në Tiranë“, informon ministria e Mbrojtjes.

Në harkun kohor prej 27 marsit e deri më 13 qershor të vitit 1999, në territorin e Shqipërisë forcat serbe vendosën 20 534 mina të llojeve të ndryshme në një territor me gjatësi prej 20 km. Si rezultat i shpërthimit të minave 34 persona kanë vdekur, 272 persona kanë humbur gjymtyrët, 27 persona kanë mbetur të verbër.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending