Connect with us

Lajme

E uron e gjithë Serbia: Ky është anesteziologu shqiptar që ia shpëtoi jetën foshnjës serbe (Foto)

Mediat serbe vazhdojnë të raportojnë për foshnjën serbe të shpëtuar nga KFOR-i, e cila me helikopter u bart nga QKUK (Prishtinë) për në spitalin e Beogradit.

Published

on

Por, përveç KFOR-it, del të jetë një heroi tjetër në shpëtimin e Dimitrijit, 20 ditësh. Bëhet fjalë për anesteziologun shqiptar, Muharrem Morina, i cili punon në QKUK.

“Muharrem Morina, 48 vjeçar, anesteziolog nga Prishtina, e ka shpëtuar bashkë me pjesëtarët e KFOR-it vogëlushin Dimitrij Nedeljkoviq, i cili për shkak të infeksionit të zemrës me helikopter të KFOR-it është dërguar në Beograd”, shkruan gazeta serbe “Blic”.

“Siç kanë thënë prindit e vogëlushit i cili për 20 ditë kishte infeksion në zemër, Muharrem Morina ishte anesteziologu i vetëm në Prishtinë që pranoi të ishte në helikopter me rastin e bartjes së foshnjës së tyre”, shkruan “Blic”.

2

“10 vitet e fundit punoj si anesteziolog. 50 herë kanë shkuar me vetura të spitalit për Beograd apo Nish kur në pyetje ishin jetërat e shqiptarëve, derisa gjashtë herë kam shkuar me serbë. Mirëpo, kjo ishte hera e parë që shkoj me helikopter. Përveç kësaj, pacient ishte bebja 20 ditëshe”, ka treguar Morina.

“Prindërit e Dimitrit erdhën tek unë dhe me lutëm që t’ua përcjellë djalin. Edhe pse fillimisht kisha frikë nga udhëtimi me helikopter, e pranova lutjen. E mora mendimin e neonatologut në Prishtinë për barjen e vogëlushit dhe u nisa për Beograd”, tregon ai.

Ai thotë se në qiell nuk kishte kohë për frikë, dhe se tërë kohë ka menduar për shëndetin e Dimitrit, shkruan lajmi.net.

“Për mua nuk kishte rëndësi kombësia e pacientit tim. Gjithë kohë isha i fokusuar tek vogëlushi, pasi që në helikopter nuk kishte rrymë. Helikopteri amerikan ka misione tjera, kështu që u detyruam ta ndezim inkubatorin”, kujton Morina.

3

Dimitrij i vogël kishte arritur në Beograd me inkubator të fikur, kurse Morina gjatë gjithë kohës ishte kujdesur për temperaturën e tij, transmeton lajmi.net.

“Fluturimi deri në Beograd zgjati një orë. Në helikopter ishin katër anëtar të bordit, motra medicinale, nëna e fëmijës dhe unë. Dimitrit pak para fluturimit i ishte dhënë paracetamol për uljen e temperaturës”, ka thënë ai.

Foshnja kishte arritur e sigurt në Institutin për nëna dhe fëmijë në Beograd. Morina, dje kishte shkuar në Beograd për ta parë Dimitrin e vogël.

Gjendja e vogëlushit tash është stabile dhe se i është hequr aparati për frymëmarrje.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending