Connect with us

Lajme

E tmerrshme: Fëmijët refugjatë sirianë detyrohen të punojnë për 2 £ në ditë

Published

on

Fëmijët të cilët kanë ikur nga lufta në Siri, janë të detyruar të punojnë 13 orë në ditë për të fituar më pak se 2 funte në shtetet në të cilat janë strehuar.

Miliona fëmijë refugjatë të Sirisë janë në shtetet fqinje siç janë Jordani dhe Libani, janë të detyruar të rraskapiten me rreth 13 orë punë në mënyrë që të kenë para për t’i ushqyer familjet e tyre, shkruan Metro.co.uk, transmeton Periskopi.

Sipas kombeve të bashkuara statistikat janë se rreth 5 milion i Sirianëve gjenden në shtetet fqinje për rreth, që nga koha kur ka filluar lufta gjashtë vite më herët. Turqia ka më së shumti refugjatë më pas Jordani dhe Libani, por në këto shtete fëmijët janë të detyruar të lënë shkollat e tyre komplet dhe të punojnë për të siguruar ushqim për familjen e tyre.

Në Jordan janë të regjistruar rreth 660.000 refugjatë sirianë në mesin e të cilëve janë së paku 330.000 fëmijë nën moshën 18 vjeçare. Në mesin e tyre janë 103.000 fëmijë nën moshën 5 vjeçare./Periskopi/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending