Connect with us

Lajme

E tmerrshme, droga vdekjeprurëse përhapet tek fëmijët përmes internetit

Kjo drogë laboratorike është shumë më e fortë sesa heroina. Është menduar si alternativë sintetike e morfinit. Deri me tash llogaritet se 50 njerëz kanë vdekur nga kjo drogë që ka filluar të njihet me emrin Pink.

Published

on

Droga sintetike, e cila rrugëve është e njohur si “Pink”, thuhet se ka lënë të vdekur 50 njerëz në Amerikë. Këtë drogë të fuqishme mund të blini përmes internetit, thonë ata që e kanë provuar, transmeton lajmi.net.

Në tregun ilegal është e njohur si Pink ose Pinky, dhe mund të gjendet në faqet e internetit në Kinë, shkruan Mirror.

Në qarqet shëndetësore ky opium kimik është i njohur me shifrën U-47700. Disa shtete të Amerikës kanë reaguar urgjentisht dhe kanë ndaluar marrjen e kësaj substance, por ajo ende mbetet e panjohur dhe e pa hulumtuar.

Thuhet se kjo drogë laboratorike është shumë më e fuqishme sesa heroina. Pinik është opioid, si heroina, përdorimi i së cilës në botë rritet secilin vit, rritet po ashtu numri i të vdekurve nga “overdoza” ose në mënyra tjera që lidhen me përdorimin e saj.

“Kjo drogë në tru prodhon procese të ngjashme biokimike të cilat lidhen me aktivitetet e përditshme të jetës dhe kënaqësisë që ndjejmë për ushqimin e dëshiruar apo seksin”, thekson autori i tekstit në Mirorr.

Kjo drogë më së shumti po përdorët nga fëmijët ose moshat e adoleshencës, gjë që përbën rrezik të shtuar për përhapjen tek të rinjtë, meqë ata llogariten si përdorues të mëdhenj të internetit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending