Connect with us

Lajme

E pabesueshme se çfarë bëjnë azilkërkuesit myslimanë vetëm që të mbeten në Zvicër

Published

on

Një numër gjithnjë e më i madh i refugjatëve myslimane po deklarohen si të krishterë në Zvicër. Ata shpresojnë që ata nuk do të kthehen si të krishterë në vendet e tyre.

Një prift nga Gjermania arrin në Zvicër. Ndërsa vendasit largohen nga kishat e krishtera, refugjatët kërkojnë strehim pranë tyre. Ndër të konvertuarit janë kryesisht iranianë dhe afganë. Shumë njerëz pagëzohen si të krishterë në Zvicër, shkruan “NZZ am Sonntag”, përcjell albinfo.ch.

Në veçanti, një ceremoni e këtillë bëhet në kishën ungjillore “Freikirchlichen”. Ata organizojnë klasa biblike ose kurse përgatitore pagëzimi.

Në Aarau, Berne, Stans dhe Cyrih, shërbimet e adhurimit janë përkthyer në të njëjtën kohë në persisht. Vëzhguesit po flasin për një rritje të qëndrueshme në konvertimet gjatë dy apo tre viteve të fundit.

Azilkërkuesit myslimane, të cilët po bëhen të krishterë në Zvicër, po përballen me çështje të vështira të emigracionit. Çfarë ndodh nëse të konvertuarit vetëm e ndryshojnë besimin sepse shpresojnë se ata kanë shanse më të mira gjatë procedurave të azilit? Ata pastaj mund të pretendojnë të persekutohen si të krishterë në vendet e origjinës si Irani.

Megjithatë, shumë njerëz dështojnë në përpjekjen për t’i bindur autoritetet për ndryshimet e tyre fetare. Kështu Sekretariati Shtetëror për Migracionin shkruan në një mendim për refuzimin e aplikimit për azil të një familje iraniane, sidomos kërkuesit e azilit iranian pretenduan konvertimin në krishterim. Kjo në parim ngre pyetjen nëse ndryshimi i fesë bëhet në të vërtetë për arsye fetare ose vetëm për të fituar të drejtën e banimit në këtë mënyrë.

Gjykata Federale Administrative, në rastin e vendimeve të azilit, merret me konvertimet sipas “NZZ am Sonntag” rreth 30 herë në vit. Shumë raste kanë të bëjnë me iranianët, sirianët, afganët dhe afrikanët e veriut. Megjithatë shumë rrallë gëzojnë të drejtën e azilit në Zvicër.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending