Connect with us

Lajme

E pabesueshme: Kandidati kryesor për president të Amerikës mbron regjimet represive gjakatare në botë

Published

on

Kandidati për president nga radhët e Partisë Demokratike, Bernie Sanders, të hënën vazhdoi me deklaratat e tij jo-negative për Fidel Castron dhe regjimin e tij në Kubë duke thënë që “ishte e padrejtë të themi se gjithçka shkoi keq” me regjimin komunist në atë ishull.

Sanders tha që ai vazhdimisht e ka denoncuar autoritarizmin dhe se fuqishëm beson në demokraci. Megjithatë, ai mbështeti fjalët e tij të dukshme se lideri revolucionar komunist, që e kishte drejtuar Kubën prej vitit 1959 e deri më 2016, dramatikisht e kishte ulur shkallën e analfabetizmit në vendin e tij.

Këto fjalë tërbuan demokratët e tjerë, e veçanërisht amerikanët që kishin ikur nga regjimi i tmerrshëm kuban.

“E vërteta është e vërtetë. Ok? Kjo është ajo që ndodhi në vitet e para të regjimit të Castros.”

Sandersi tha që edhe Kina ishte një diktaturë tjetër autokratike që kishte arritur gjëra të mira për popullin.

“Kina është një vend autoritar, dhe po bëhet edhe më autoritare. Por, askush nuk mund ta mohojë, faktet janë të qarta, se ata i kanë nxjerrë më shumë njerëz nga varfëria ekstreme se çdo vend tjetër në histori?”

Kujtojmë që Sanders fitoi edhe garën e brendshme të Nevadas, madje bindshëm, duke u bërë kësisoj favorit për të fituar garën mes demokratëve. /Periskopi

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending