Connect with us

Lajme

A e di Ismet Beqiri se çfarë do të thotë termi “klloshar”? Ja shpjegimi (Video)

Sot Ismet Beqiri, zyrtar i lartë i LDK-së, ka përdorur një term që në shoqërinë tonë konsiderohet ofendues dhe i rëndë po që se përdoret ndaj të tjerëve.

Published

on

Ai e ka quajtur “klloshar” një qytetar në Koshare, gjatë aktiviteteve të LDK-së në shënimin e 18-vjetorit të Betejës së Koshares, shkruan Periskopi.

Por, se çfarë nënkupton termi “klloshar” mund të mos e dijë as vet Beqiri.

Sipas diskutimeve në internet mbi fjalë të panjohura e barbarizma që kanë hyrë në gjuhën shqipe, termi klloshar nuk supozohet të ketë kuptim ofendues, edhe pse përdoret në këtë mënyrë nga njerëzit.

Sipas këtyre diskutimeve, fjala “klloshar” rrjedh nga fjala latine “clopus” që hyn në gjuhën frënge si “clochard”, e që nënkupton personat endacakë apo lypësit e rrugëve,etj.

Në gjuhën angleze ky term për herë të parë është përdorur nga shkrimtari Hemingëay në një libër në vitin 1940.

Por, meqenëse tani kemi pak informacione për këtë term, duhet pasur kujdes në përdorimin e kësaj shprehjeje.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending