Connect with us

Lajme

Drenori: Ky është gabimi që mund t’i kushtojë me karrigen e tij Presidentit Thaçi

Published

on

Ish-kandidati i VV-së për deputet, Xhavit Drenori ka thënë se presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, gabimi në procedurat për caktimin e mandatarit të Qeverisë së re, mund t’I kushtojë me “karrigen e tij”.

Sipas tij, është e mundur që koalicioni PAN nuk do të mund të formoj institucionet, sepse asnjë parti politike nuk është e gatshme të bashkëqeverisë me të, shkruan Periskopi.

Drenori thekson se më 11 qershor qytetarët kanë votuar për ndryshime. Këtë vullnet nuk guxon ta shkelë askush, as Presidenti Thaçi, thotë Drenori.

Postimi i plotë:

Presidentit Thaqi nuk i lejohet gabim në procedura për mandatarin!

Gabimi shumë lehtë mund t’i kushtoj me “karrigën e tij”.

Potencialisht koalicioni PAN nuk do të arrij të formoj institucionet, për shkak se asnjëri subjekt nuk dëshiron të bashkqëverisë me PDK-në brenda atij koalicioni.

Në këtë situatë mundësia duhet t’i ipet secilës parti apo koalicion që dëshmon se i ka mandatet e nevojshme për formimin e institucioneve qevërisëse në nivel vendi.

Me 11 qershor qytetarët votuan për ndryshime dhe vullnetin e tyre nuk guxon ta shkelë askush (përfshirë edhe z. Thaqi).

Në të kundërten protestat mbesin opsioni tjetër demokratik për t’i “ruajtur” rregullat e demokracisë në Kosovë.

E kërkesë e protestusve do jetë edhe shkarkimi i Presidentit.

Madje protestat lehtë mund të shënderrohen edhe në trazira të cilat do na kushtonin me hapa mbrapa në zhvillimet e përgjithshme në Kosovë.

Pjesë e ketyre protestave do isha edhe unë (protesta demokratike), sepse jam thellësisht i bindur që “deformimin” e skajshem që i kanë bërë institucioneve oponent të PDK-së, sidomos në gjyqësor (hulumtime të mija shkencore si dhe raporte ndërkombëtare), vetëm me PDK-në në opozitë mund të përmirësohen.

Shpresoj mos të këtë nevojë për “Revolucion ukrainas 2014” (i njohur ndryshe si Euromaidan Revolution)!
Përndryshe masa është elektrizuar skajshmërisht për shkak të pabarazisë shoqërore si rezultat i qeverive korruptive dhe klienteliste.

PS.: Mendim imi personal dhe jo domosdoshmerisht i Vizionit për Drenasin apo Vetëvendsje!

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending