Connect with us

Lajme

Doktori hero që shpëtoi fëmijët sirianë nga armët kimike, por ja çfarë fshihet pas tij (Foto)

Published

on

Një doktor i specializuar në Britani të Madhe, i cili ishte cilësuar si një hero për trajtimin e tij ndaj viktimave të sulmit më armë kimike në Siri, ka qenë në një proces gjyqësor në të cilin ishte akuzuar për veprime terroriste dhe i dyshuar si një nga anëtarët e grupit që kishin kindnapuar gazetarin britanik, John Cantile, shkruan Dail Mail, transmeton Periskopi.

Së paku 86 persona, përfshirë 20 fëmijë, kanë vdekur gjatë sulmit të së martës nga rebelët në qytetin Idlib. Shumë të tjerë kishin mbetur pa ajër, duke u ngulfatur dhe shkumuar nga goja.

Dr Shajul Islam, nga Londra jugore, ka publikuar një video në rrjetin e tij social, Tëitter me pacientët e tij pas sulmit të ndodhur. Ai tha se në spitalin e tij ishin kujdesur për tri viktimat që më sy nuk reagonin ndaj dritës.

Ai gjithmonë ka dëshmuar pafajësinë e tij, duke thënë se ai ka shkuar në Siri për të përdorur aftësitë e tij medikale për të trajtuar viktimat e luftës civile.

Dr Islam, ka punuar si mjek në spitalin St Bart, përkohësisht është i fshirë nga regjistri medikal.

Pasi rasti i tij criminal kollapsoi, dhe ishte shpallur jo fajtor, për të ishte vendosur që të monitorohej afër nga shërbimet e sigurisë.

Sipas raportit GMC, një panel i tribunalit secret ka dëgjuar çështjen e tij të diciplinës kundër Dr Islam në Mars të këtij viti dhe e kishin ndaluar atë për sjelle jo të mira. Seanca e dëgjimit ishte mbajtur me dyer të mbyllura dhe kështu detajet për sjelljet e tij nuk janë bërë të ditura për publikun.

Gjatë kohës së përndjekjës së Dr Islam në vitin 2012, ishte 28 vjeçar, një tjetër person i quajtur, Jubayer Choëdhury, 24 vjeçar, ishte të vetmit xhihadist britanik të akuazuar për kindnapimin e gazetarit në Siri.

Dyshja ishin të ndaluar në burgun e sigurisë të lartë Belmarsh, të cilët më pas u liruan nga gjykata, pasi të gjitha akuzat ishin tërhequr ndaj tyre.

Në nëntor të vitit 2013, kishin filluar senacat e para nga prokurori Mark Dennis QC i kishte thënë gjykatës se të gjitha provat kundër vëllzërve ishin larguar nga dy viktimat, të cilët nuk kishin arritur të dëshmojnë rreth këtij rasti dhe kështu ky rast nuk mund të vazhdojë./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending