Connect with us

Lajme

Dikur objekt i braktisur, tani qendër rehabilituese

Selim Maloku që nga pranvera e këtij viti pothuajse çdo ditë ka frekuentuar qendrën e shoqatës Down Syndrome Kosova në Prizren.

Published

on

 

Duke qenë person i prekur me sindromën Down, aty ka gjetur mundësinë për të zhvilluar aktivitete të ndryshme, por edhe për të marrë shërbime profesionale për aftësim dhe zhvillim. Në të njëjtën kohë edhe është rrethuar nga njerëzit që i kanë dhuruar dashuri, shkruan sot “Koha Ditore”.

“Në qendër ndihem mirë, sepse kemi shoqëri të mirë. E kaloj kohën herë duke punuar, luajtur apo duke bërë ushtrime fizike”, ka thënë ai.

Tashmë janë bërë disa muaj që prej se ai dhe personat e tjerë të prekur me sindromën Down në Prizren kanë mundësi për zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme në qendrën e shoqatës Down Syndrome Kosova në këtë qytet.

Transformimi i kësaj qendre nga një objekt pothuajse i braktisur në një qendër funksionale është  mundësuar në saje të mobilizimit të komunitetit, që është solidarizuar me këtë iniciativë dhe ka mundësuar që personat e prekur me sindromën Down të kenë një hapësirë të përshtatshme, ku ofrohen shërbime profesionale për zhvillim e aftësim, por edhe kalimin e kohës së lirë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending