Connect with us

Lajme

BE dhe Kanada nënshkruajnë marrëveshje historike

Kanadaja dhe Bashkimi Evropian kanë nënshkruar marrëveshjen CETA, e cila kur të fillojë implementimin do të gjenerojë miliarda dollarë në tregtinë dypalëshe dhe investimet, për të ofruar zgjidhje më të mëdha dhe çmime më të ulëta për konsumatorët.

Published

on

Nga këto marrëveshje do të përfitojnë kanadezët, për të cilët do të krijohen vende të reja puna dhe do të ndihmohet klasa e mesme.

Marrëveshja është nënshkruar nga kryeministri Justin Trudeau, presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, dhe Jean-Claude Juncker, president i Komisionit Evropian.

Gjatë samitit që po mbahet me liderët kanadezë, u tha se të dy palët, si BE ashtu edhe Kanada, janë të angazhuar që marrëveshja CETA, të hyjë në fuqi sa  më shpejtë që të jetë e mundur.

Po ashtu, liderët nënshkruan edhe Marrëveshjen e Partneritetit Strategjik (SPA), e cila do të rris bashkëpunimin në shumë fusha, si energjia, mjedisi, ndryshimet klimatike, në siguri ndërkombëtare e migrim. /Periskopi/

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending