Connect with us

Lajme

Dështimi i ligjit për investime strategjike, mund ta çojë vendin në zgjedhje

Published

on

Eksperti i ekonomisë, Ibrahim Rexhep thotë se një veprim i deputetëve për të mos kaluar projektligjin  për investime strategjike është shumë i dëmshëm për ekonominë e Kosovës.

Ndonëse e pranon se projektligji si i tillë ka mangësi dhe shumë paqartësi, megjithkëtë thotë se ai do të duhej të kalonte në seancën e kaluar.

“Ligji pa marrë parasysh  se mund të ketë paqartësi, defekt,  nuk  është gjithëpërfshirës, nuk ka specifiku gjëra të posaçme, megjithatë atë është i domosdoshëm për Kosovën. Ky ligj duhet  të miratohet pasi hap mundësi për zhvillim, për investime dhe  për të joshur investitorët e serioz”, thotë Rexhepi për lajmi.net.

Ky ligj, siç vlerëson ai, nuk e derteminon qartë se cilat janë interesat strategjike të vendit dhe cilët mund të jenë investitorët strategjik.

Por, se përse po bëhet një situatë sikurse kjo, Rexhepi shpjegon se më tepër është një çështje e një amullie që e ka kapluar Kuvendin  e Kosovës se sa që mund të jetë çështje e interesave të ngushta partiake.

Ose, thotë ai,  ndoshta dikujt prej partive po i konvenon kjo situatë që të degradoj punën e Kuvendit dhe në fund të kjo të reflektoj edhe me zgjedhje.

Që kur dështoi miratimi i këtij projektligji, më e zëshmja për këtë ka qenë ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Hykmete Bajrami e cila tha se  se ata që nuk e kanë votuar këtë ligj, po e mbajnë peng zhvillimin ekonomik të Kosovës.

“Kjo është e padrejtë, pa asnjë argument mos me mbështet nuk është e drejtë. Kosova ka mbet peng i disa individëve”, deklaroi ajo ditë më parë.

Edhe Vjosa Osmani nga LDK tha se është e qartë se ky ligj nuk kaloi jo për shkak se dy tre deputet ishin kundër por sepse shumica e deputetëve nuk morën pjesë në votim. /Lajmi.net/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending