Connect with us

Lajme

Dërguti: Deklarata për demarkacionin, afër finalizimit

Javën që shkoi Kuvendi i Kosovës nuk arriti që të miratojë draft- rezolutën për liberalizimin e vizave e cila do t’i dërgohej Brukselit.

Published

on

E gjithë kjo ndodhi për shkak të mospajtimeve që kishte opozita lidhur me përmbajtje e kësaj draft- rezolute.

Lidhur me këtë, kryetari i Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, Elmi Reçica ka thënë për Telegrafin se janë duke punuar për të gjetur një zgjidhje të duhur sa i përket kësaj çështje

“Kjo draft-rezolutë u tërhoq javën e kaluar nga votimi në Kuvend ngase nuk u arrit të dakoroheshim me opozitën për shkak të qëndrimeve të tyre të ngurta që bashkërisht ta votonim e më pas përmes diplomacisë parlamentare të kërkohet mirëkuptim nga vendet e Bashkimit Evropian që të mundësohet e drejta për lëvizje të lirë në zonën Shengen. Angazhimet dhe përpjekjet tona për të gjetur zgjidhjen e kësaj çështje do të vazhdojnë në kuadër të përkushtimit të vazhdueshëm në mënyrë që të sigurojmë lëvizjen e lirë të qytetarëve të vendit tonë gjithashtu integrimin e vendit në Bashkimin Evropian”, u shpreh Reçica.

Ai theksoi se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi tashmë paraqet një situatë e cila lidhet drejtpërdrejt me vendimin për liberalizimin e vizave.

“Në këtë kuadër po bëhen përpjekje për t’i dhënë zgjidhjen e drejtë dhe të duhur kësaj çështje, kërkohet angazhim i përbashkët i të gjitha palëve që t’i japim zgjidhje, tashmë kemi qëndrimet e njohura të qeverisë, të partive parlamentare në Kuvendin e Kosovës”, tha Reçica.

Në anën tjetër, deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti ka theksuar se kjo draft- rezolutë është boshe.

“Draft deklarata e sjellur në Komisionin për Punë të Jashtme është hartuar nga kabineti i Kadri Veselit. Kjo draft deklaratë e cila është boshe për nga përmbajtja, u soll befasisht dhe nuk u lejua asnjë ndërhyrje në tekst nga opozita”, theksoi Dërguti në një prononcim për Telegrafin.

Ajo ka shtuar se një proces tjetër e që ka qëllimin e njëjtë, ka filluar muaj më parë me ndërmjetësimin e Naimi Rashitit, drejtor i Balkans Policy Research Group.

“Përmes këtij procesi është arritur që për herë të parë të ulen bashkë të gjitha subjektet politike brenda Kuvendit. Aktualisht, draft deklarata për demarkacionin e diskutuar në këtë tryezë për muaj të tërë, është shumë afër finalizimit”, tha Dërguti.

Dërguti e cila është edhe nënkryetare e Kuvendit shtoi më pas se iniciativa e kabinetit të Kadri Veselit e proceduar përmes Komisionit për Punë të Jashtme, është dublifikim i panevojshëm i procesit në këtë moment, kur dihet se ndodhen në prag të gjetjes së konsensusit për demarkacionin.

Hartimi i kësaj draft-rezolute është ndërmarrë me nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Vesei dhe Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, për të nxjerrë një deklaratë të përbashkët të grupeve parlamentare ku do të zotoheshin se do të përkushtoheshin me qëllim të përafrimit të qëndrimeve për çështjen dhe kriteret e demarkacionit, si dhe me këtë deklaratë t’i njoftonin vendet e BE-së për te drejtën e qytetarëve të Kosovës për lëvizje të lirë./Telegrafi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending