Connect with us

Lajme

BE i dërgon letër Vuçiqit në lidhje me Kosovën

Bashkimi Evropian, ende nuk ka një datë të vazhdimit të negociatave ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por kërkon vendosmëri për të vazhduar progresin në këtë dialog.

Published

on

Kështu të paktën thotë për arbresh.info zëdhënsja e BE-së, Maja Kocijançiq, duke shtuar se aktualisht nuk kanë paraprë diçka konkrete.

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, dhe ai i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, i kanë kërkuar presidentit të sapo zgjedhur të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të promovojë bashkëpunimin dhe pajtimin në rajon.

“Ne jemi të sigurt që ju do të vazhdoni të promovoni bashkëpunimin dhe pajtimin në rajon, thelbësore për stabilitetin, paqen dhe prosperitetin. Vendosmëria juaj do të jetë çelësi për të vazhduar progresin në dialogun e lehtësuar nga BE-ja mes Beogradit dhe Prishtinës,” thuhet në letrën e tyre drejtuar presidentit Vuçiq, shkruan arbresh.info.

Pavarësisht se Brukseli nuk ka një datë se kur mund të vazhdojë dialogu në Bruksel, së fundi, lidershipi kosovarë ka pezulluar pjesëmarrjen në këto takime.

Kjo, pasi Kuvendi i Kosovës, pak javë më parë, miratoi një rezolutë me të cilën kërkoi pezullimin e dialogut me Serbinë, deri në lirimin e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, i cili po mbahet nën masën e lirimit me kusht, në Colmar të Francës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending