Connect with us

Sporti

Derbi i skuadrave të shitura, City – United

Published

on

United dhe City kanë investuar tepër shumë këtë vit. Të dyja ekipet bashkë vlejnë dikund mbi 1 miliardë euro – siç raportuam ditë më parë. Por këto klube, nuk janë ato që ishin dikur. Këto klube janë të shitura në pronarë – të cilët siç potencoi Paul Scholes – nuk duan t’ia dijnë për asgjë tjetër veç parave.

United e nisi rrëshqitjen e futbollit anglez në një parajsë biznesmenësh. Ajo u shit në familjen miliardere Glazer dhe nisi të investonte prej 2005-ës e tekëndej shuma marramendëse. Po të njëjtën e bëri prej 2010-ës Manchester City.

Madje skuadra e qytetarëve sivjet e ndërroi edhe logon e klubit. A mund ta ndërrojë një ditë edhe United? Padyshim. Dhe madje, jo vetëm logon ose ndërresat e klubit, por klubet mund t’i ndërrojnë edhe emrat. Në vend të Manchester United të bëhet Glazers County. Asgjë nuk varet nga tifozët më – prandaj tifozët lokalë të Manchesterti e formuan një tjetër klub në vitin 2005, i cili quhet United of Manchester dhe po ngjitet ngadalë drejt ligave më superiore. United dhe City janë prona private të miliarderëve që shkelin kritere e rregulla, që duan të dominojnë dhe e shtrijnë dominancën vulgarçe, me shumë poshtërsi.

Transferojnë e transferojnë e transferojnë. Cili është kuptimi i fitores në këtë rast? Për çfarë derbi po flasim? Po flasim për derbi të skuadrave të shitura që iu sjellin fitime vetëm miliarderëve dhe e eksploatojnë dashurinë e tifozëve për to.

Ja përse Paul Scholes, legjenda e United e shikon më me dëshirë futbollin amator sesa Premier Ligën. Veço Arsenalin, nuk ka mbetur asnjë ekip tjetër që e ka ruajtur identitetin e tij.

Kush do të fitojë? A ka me të vërtetë rëndësi kjo?

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending