Connect with us

Lajme

Deputetët e VV-së vizitojnë blegtorët e prekur nga problemi i sëmundjes gungore

Published

on

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një kumtese për media, ka njoftuar se deputetët e saj, Driton Çaushi e Donika Kadaj-Bujupi, kryetari i Qendrës së këtij subjekti në Istogt, Agron Avdijaj, dhe veterinari Fazli Shabani, vizituan disa fermerë blegtorialë të komunës së Istogut.

“Këta fermerë janë ballafaquar dhe po ballafaqohen me sëmundjen virale të gjedheve të tyre, sëmundjen gungore të lëkurës e cila është shfaqur në Kosovë për herë të parë këtë vit. Qeveria e Kosovës dhe Agjencioni i Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) kanë treguar paaftësi të plotë në menagjim të kësaj situate. Përveç vonesave me vaksinat, problem të madh ka pasur edhe me asgjësimin e gjedheve të ngordhura nga sëmundja (siç shihet edhe në disa prej fotografive), gjë që ka ndikuar në përhapjen e sëmundjes.

Sipas VV-së, gjatë këtyre takimeve, fermerët kanë shprehur ankesat e tyre për mungesën e përkrahjes nga Qeveria dhe mënyrën se si është trajtuar kjo sëmundje në vendin tonë, si dhe për tregtinë ilegale të gjedheve në fshatrat kufitare me Serbinë.

Në kumtesën e Vetëvendosjes thuhet se fermerët po ashtu shprehën brengën e tyre për vonesat në vaksinimin e gjedheve për parandalim të sëmundjes, që filloi vetëm gjatë këtyre ditëve, gjersa siç thonë ata, për banorët serbë të kësaj komune janë siguruar me kohë vaksinat nga Serbia.

“Lëvizja VETËVENDOSJE! konsideron se blegtoria është veprimtari ekonomike jashtëzakonisht e rëndësishme për zhvillimin e vendit, prandaj e shohim si të domosdoshme përkrahjen maksimale për fermerët blegtorialë, e veçanërisht në raste të këtilla. Pa zhvillimin e bujqësisë dhe blegtorisë, është e pamundur të kemi zhvillim ekonomik e mirëqenie sociale”.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending