Connect with us

Lajme

Deputetet amerikane janë kundër kodit të veshjes, ja si e kundërshtojnë

Published

on

 

Deputetet amerikane kanë protestuar kundër kodit të ri të veshjes në Kongres dhe institucione të reja shtetërore duke thënë se jetojnë në vitin 2017 dhe jo më 1817.

Ky është viti 2017 dhe jo 1817.

Me këtë moto, një grup deputetesh amerikane protestuan për të mbrojtur të drejtën e të qenurit të pranishme në kongres me krahët e zbuluar. Shumë prej tyre u është tërhequr vëmendja pasi veshja e tyre shkel rregullat e vjetra të cilat nuk aplikohen më.

Dhe për këtë arsye ato kërkojnë një rregullore të re.

Lucille Roybal-Allard në profilin e saj në twitter publikoi një fotografi nga protesta ku deputetet femra janë në këmbë në shkallë në një foto grupi dhe tregojnë krahët e zhveshur.

Edhe Nancy Pelosi, e cila ka qenë e vetmja grua që ka drejtuar kongresin në historinë e vendit, ka shkruar në profilin e saj twitter se rregullat e vjetra duhet të rishihen sa më parë.

Kodi i veshjes ndalon ndër të tjera dhe krah ët e zhveshur për meshkujt apo veshje pa një xhaketë, si dhe këpucët e hapura apo atletet.

Shumë deputete amerikane janë ankuar se i është hequr vërejtje për veshjen e tyre, ndërsa për të njëjtën arsye disa gazetare nuk janë lejuar të hyjnë në zonën ku mediat takohen me politikanët.

Menaxhimi i rregullave i është dhënë në dorëzim ekipit të sigurisë në Kongres nën mbikëqyrjen e kryetarit të kongresit Paul Ryan. Pikërisht ky i fundit ka deklaruar se rregullorja duhet modernizuar por gjithsesi veshja në këto institucione duhet të mbetet e përshtatshme.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending