Connect with us

Lajme

Demarkacioni, korrupsioni e dialogu, misionet e Victoria Nuland në Kosovë

Published

on

Ndihmës sekretarja e amerikane e Shtetit për Evropë dhe Euro-Azi, Victoria Nuland, pritet që në fund të kësaj jave të vizitojë Kosovën. Ajo do të qëndrojë në kryeqytetin kosovar me 10 korrik.

 

Në këtë vizitë, diplomatja amerikane pritet të diskutojë me përfaqësuesit e pozitës e opozitës zgjidhjen e çështjes së demarkacionit me Malin e Zi që është edhe njëri nga kriteret e Komisionit Evropian për liberalizimin e vizitave më Kosovën.

Duke u thirrur në burime të veta në Qeveri, gazeta ‘Zëri” shkruan sot se Nuland përveç demarkacionit, do të kërkojë nga institucionet e vendit edhe luftimin më të fortë të korrupsionit dhe vazhdimin e dialogut me Serbinë.

Ndërkohë, lidhur me këtë vizitë, Besa Gaxherri, deputete e LDK-së në Kuvendin e Kosovës, ka thënë se çdo vizitë e zyrtarëve amerikanë në Kosovë, ka një rëndësi ët veçantë.

Sipas saj, kjo rëndësi shtohet pasi Kosova është shtet në konsolidim, andaj vendi ka besim të madh në SHBA-në.

Në anën tjetër, opozita deklaron se nuk lëshojnë pe në asnjë moment për çështjen e demarkacionit, pavarësisht se nga kush kërkohet që ky demarkacion të ratifikohet në Kuvend.

Frashër Krasniqi nga VV-ja ka thënë se opozita nuk bën kompromise me territorin.

Pavarësisht kësaj, analisti Imer Mushkolaj ka deklaruar se vizita e diplomates diplomates amerikane mund të ndihmojë në zgjidhjen e çështjes së demarkacionit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending