Connect with us

Lajme

Delawie: Disa njerëz po duan t’i prishin raportet me Malin e Zi për interesa politike

Published

on

Tentimi për t’i prishur marrëdhëniet e Kosovës dhe Malit të Zi po shfrytëzohet nga disa persona vetëm për interesa politike. Kështu ka deklaruar ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, gjatë një intervistë dhënë “Radio Evropa e Lirë”.

Ndonëse diplomati amerikan nuk përmendi aksionin e disa deputetëve të Lëvizjes “Vetëvendosjes”, të cilët para disa ditësh vendosën stemën e Republikës dhe flamurin kombëtar në territorin e Malit të Zi, ai tha se Departamenti Amerikan është pajtuar që ky demarkacion të jetë përfundimtar.

“Jam i zhgënjyer që njerëzit po e shfrytëzojnë këtë çështje, po përpiqet të grinden me Malin e Zi që është vend miqësor dhe përkrahës i Kosovës, për përftime politike. Departamenti i Shtetit shqyrtoi këtë çështje në dhjetor dhe doli në përfundim se kufiri është i njëjti me atë të vitit 2008. Komisioni ndërkombëtar e vlerësoi këtë në shkurt dhe mars, dhe vendimi i tij ishte se ishte i saktë”, ka thënë ai.

Diplomati amerikan me tej thotë se kufiri i shënuar nga Komisioni qeveritar është identik me kufirin që ka ekzistuar në mes të Kosovës dhe Malit të Zi në vitin 1974. “Është kufiri në bazë të cilit Kosova e ka shpallë pavarësinë e saj në vitin 2008”, është shprehur ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending