Connect with us

Lajme

‘Deklarata e Tusk po e inkurajon Serbinë drejt BE-së, Kosova po ndëshkohet’

Published

on

‘Politika e BE-së e ka favorizuar Serbinë dhe e ka ndëshkuar Kosovën. Deklarata e presidentit të Këshillit të BE-së, Donald Tusk më shumë e inkurajon Serbinë që të vazhdojë dialogun dhe të ec drejt integrimit, se sa që është sinjal për përparim të Kosovës në këtë rrugë.’

Po bëhen tash e sa vite që kur ka nisur dialogu Kosovë-Serbi, rezultatet e të cilit janë parë shumë pak apo fare.

Analistë politikë procesin e këtij dialogu shpeshherë e kanë konsideruar si të pabarabartë ndërmjet dy palëve.

Madje sot pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq është deklaruar Donald Tust, president i Këshillit të BE-së, ku ndër të tjerash tha se Serbia mund të llogarisë në anëtarësimin e plotë në BE pas përfundimit të dialogut me Prishtinën.

Lidhur me këtë deklaratë, njohësi i çështjeve politike, Imer Mushkolaj ka thënë për Periskopin se  nëse shihen pozicionet e dy shteteve, janë shumë larg njëra-tjetrës.

Ai ka thënë se Serbia tashmë veç ka hapur disa kapituj drejt BE-së, ndërkohë që Kosova nuk është fare në rrugën drejt integrimeve.

‘Ky përparim i Serbisë duhet adresuar dialogut më Kosovën dhe përfitimeve më të mëdha që i ka pasur nga ky dialog’, ka deklaruar ai.

Sipas Mushkolajt, marrëveshjet në terren janë zbatuar shumë pak ose fare, duke theksuar se Serbia do të bëhet shumë shpejt pjesë e BE-së, ndërkohë që për Kosovën nuk ka shpërblim nga dialogu.

Lidhur me atë se a do të vë Bashkimi Evropian kushtëzime ndaj Serbisë me njohjen e Kosovës, Imer Mushkolaj thotë se një gjë e tillë nuk do të ndodhë.

‘’Nuk besoj që edhe kur Serbia të anëtarësohet në BE, do të kushtëzohet me njohjen e Kosovës dhe nuk jam i sigurtë që Kosova do të ketë kushtëzime prej Serbisë, pasi kjo  e fundit do të anëtarësohet shumë më përpara shtetit kosovar e jo baraz’’, ka shtuar Mushkolaj për Periskopin.

Ai thotë se politika e BE-së e ka favorizuar Serbinë dhe e ka ndëshkuar Kosovën, duke theksuar se deklarata e presidentit të Këshillit të BE-së, Donald Tusk më shumë e inkurajon Serbinë që të vazhdojë dialogun dhe të ec drejt integrimit, se sa që është sinjal për përparim të Kosovës në këtë rrugë./Periskopi/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending