Connect with us

Lajme

Daçiq thotë se zjarrin kishës në kampin e Universitetit ia vunë të ashtuquajturat autoritete të Kosovës  

Published

on

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, ka dënuar sulmin e fundit në kishën serbe “Sveti Nikolla” e cila ndodhet brenda kampusit universitar të Prishtinës.

“Për herë të njëqindët, doli se ky është një reflektim i urrejtjes së popullit serb dhe faltoret e saj të shenjta. Të ashtuquajturat Autoritete të Kosovës javë më parë sa nuk nxorën çdo pëllëmbë të tempullit, duke kërkuar për krimet e luftës lidhur me kishën serbe, e pas kësaj u përpoqën edhe për të shkatërruar atë me vendosje të zjarrit”, ka thënë Daçiq.

Sipas tij, Prishtina sot, për fat të keq, është rasti më i madh i spastrimit etnik të serbëve, për shkak të 40 mijë njerëzve që kishin jetuar aty 30 vjet më parë, e që sot kanë mbetur vetëm disa.

Njëherë gënjeshtrat që shqiptarët e Kosovës kanë përhapur kudo në lidhje me gjenocidin kundër shqiptarëve, kështu që tani ata duan të shkatërrojnë tempullin dhe çdo gjurmë të serbëve në Prishtinë. Ja është një tregues se si Serbia kishte të drejtë kur ka kundërshtuar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO”, ka thënë Daçiq, transmeton Indeksonline.

Ai shtoi gjithashtu se ata që kanë përdhosur kishën serbe nuk mund të jenë kujdestarët e tyre.

Unë mendoj tani të shihni edhe ato vende që mbështetën hyrjen e Kosovës në UNESCO, unë mendoj se ata mund të shohin se ku duan ata të besojnë për mbrojtjen e trashëgimisë serbe në Kosovë”, ka përfunduar Daçiq.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending