Connect with us

Lajme

Daçiq në NAM me mision parandalimin e njohjeve të Kosovës

Published

on

Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq do të drejtojë delegacionin serb në samitin e 17-ë të Lëvizjes së Shteteve të Painkuadruara (NAM).

Ai do të udhëheq edhe delegacionin serb në takimin e datave 15-16 shtator të ministrave të Jashtëm të NAM-it.

“Në fjalimin e tij në samit, Daçiq thuhet se do të paraqes qëndrimet e Serbisë në rolin dhe aktivitetet e NAM-it, si dhe në çështjet prioritare për Serbinë që fokusohen në Kosovën dhe Metohinë”, thuhet në njoftimin për media të ministrisë së Jashtme serbe, raporton Koha.net.

Serbia në Lëvizjen e Shteteve të Painkuadruara, të përbërë nga 120 shtete, ka status mbikëqyrësi.

61 nga 86 shtete e botës që nuk e kanë njohur Kosovën janë shtete anëtare të NAM-it.

“Rrjedhimisht, objektivi kryesor i delegacionit do të jetë të luftojë presionin dhe lobimin në favor të pavarësisë së Kosovës”, thekson komunikata.

Lëvizja e Shteteve të Painkuadruara është një grup me struktura jo fikse, ku aktualisht bëjnë pjesë 120 shtete. Aktualisht ajo është organizata më e madhe pas OKB-së. Anëtare janë shtete si India, Kuba, Malta, Koreja e Veriut, Iraku dhe Egjipti. Shumica e shteteve anëtare janë shtete aziatike dhe afrikane në zhvillim ose në ekspansion. 25 shtete e themeluan këtë organizatë në vitin 1961, me iniciativën e Jugosllavisë. Atëherë, organizata kishte synim luftën kundër imperializmit, racizmit dhe armatimit

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending