Connect with us

Lajme

Çka thotë Mogherini pas Samitit të Triestës?

Published

on

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, e ka cilësuar si shumë të suksesshëm Samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor në Triestë të Italisë.

“Një samit shumë i rëndësishëm që Italia e ka përgatitur dhe e ka mbajtur në mënyrë shumë të mrekullueshme, në të dy anët”, tha Mogherini.

“Së pari duke e ruajtur një perspektivë të integrimit në BE të Ballkanit Perëndimor. Që të gjashtë partnerët në Ballkanin Perëndimor qartazi duan të jenë më të integruar në Bashkimin Evropian. Populli dhe rajoni qartazi mbështet perspektivën e BE-së të vendeve të tyre, dhe nga ana jonë, e BE-së, kemi vendosur që ta mbajmë dorën e hapur dhe të garantojmë që ka të ardhme në Bashkimin tonë për secilin për ta. Posa të kalohen reformat e duhura do të jemi konsistentë nga ana jonë”.

“Por arritja e dytë më e madhe në këtë samit janë projektet praktike, shumë projekte të financuara, falë themelimit kryesisht të BE-së, të Bashkimit Evropian, dhe një traktat shumë i rëndësishëm i transportit që posa u nënshkrua e që do të hapë lidhje të reja, rrugë të reja, për qytetarët e rajonit dhe po ashtu për lidhjet me BE-ë.

“Hapat praktikë dhe perspektiva e BE-së në tërësi. Një samit shumë i suksesshëm”, përfundoi ajo.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending