Connect with us

Lajme

“Charlie Hebdo” përfundon në gjyq, ironizoi me viktimat e tërmetit në Itali

Published

on

Revista satirike “Charlie Hebdo” është vënë sërish në qendër të akuzave, këtë herë pasi ka guxuar që me kopertinën e saj të vendosë në lojë tërmetin që goditi Italine qendrore dhe që shkaktoi rreth 300 viktima.

Amatrice, qyteti i cili pati edhe dëmin më të madh nga kjo fatkeqësi natyrore, ka vendosur ta padisë revistën franceze. Në kopertinën e saj shfaqen dy njerëz të plagosur, të cilët karikaturistët i kanë cilësuar si makarona “penne me salce domate”, e ndërsa kolapsit të ndërtesave të shkatërruara i kanë vendosur nofkën “lazanje”.

Pas zemërimit që shpërtheu në Itali nga këto karikatura, revista publikoi një tjetër skicë ku shkruante: “Italianë, nuk jua ndërtoi “Charlie Hebdo” shtëpitë tuaja që u prishen aq shpejt, por mafia!”.

Amatrice, shtëpia e specialitetit “Spaghetti all’Amatriciana”, u shkatërrua thuajse plotësisht nga tërmeti i 24 gushtit. Autoritetet lokale i quajtën karikaturat si makabritet, pa sens dhe ofendim absurd i viktimave.

Akuza ndaj revistës është për shpifje të rëndë. Stafi i “Charlie Hebdo” vijon guxon me tema të ndjeshme, edhe pse në vitin 2015, 12 persona u qëlluan për vdekje në zyrat e redaksisë në Paris nga militantët islamikë, të cilët akuzuan revistën për blasfemi pas karikaturave të Profetit Muhamed.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending