Connect with us

Lajme

Çfarë i pret të gjithë ata që nisen drejt Gjermanisë së shpejti?

Published

on

Sa janë rrogat dhe sa para nevojiten në muaj për të mbijetuar në Gjermani?

Janë më shumë se 32 mijë shqiptarë nga Shqipëria e Kosova që ikin drejt Gjermanisë për të kërkuar një jetë më të mirë.

Megjithatë, përderisa të gjithë shpresojnë që Gjermania ua mundësor atë “jetë më të mirë”, duhen të dinë disa gjëra para se të vendosin të shpërngulen. Si do të jetë jeta juaj në një vend të huaj, kjo e gjitha varet nga profesioni që e zotëroni.

Me poshtë janë disa shembuj se sa përfitojnë në Gjermani:

Një inxhinier ndërtimi në muaj përfiton 4 mijë euro bruto, përkatësisht 3 mijë euro neto, ndërsa arkitektët janë në një rang me inxhinierët, mjekët dhe matematicientën përfitojnë më shumë se 600 euro në muaj, përderisa punonjësit e IT-isë diku rreth 3 mijë e 300 euro neto.

Kamarierët, kuzhinierët dhe parukierët përfitojnë 2000 euro në muaj, plus bonuset.

Automekanikët dhe elektricistët përfitojnë diku afër 1.300 euro, ndërsa kujdestaret me përvojë 1.600 euro në muaj.

Po mbi të gjitha shpenzimet janë shumë të mëdha, për qira ju nevojiten rreth 600 euro dhe kjo varet shumë prej vendqëndrimit. Për ushqim dhe nevoja të tjera, për person ju nevojiten minimum 280 euro, ndërsa kartela mujore për transport publik fillon nga 50 deri në 100 euro.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending