Connect with us

Lajme

Çfarë lajmi mori Enver Hoxha më 1 nëntor 1975 dhe askush nuk e dinte deri më sot?

Published

on

Një dokument i deklasifikuar i CIA-s dhe i nxjerrë nga gazetari Armand Plaka në faqen e tij në Facebook, nxjerr një fakt të rëndësishëm për historianët.

Dokumenti i takon vitit 1975 dhe e hartuar nga zyra e CIA-s për Shqipërinë. Për herë të parë shërbimi sekret amerikan i ndërpret lidhjet me UDB-në jugosllave për Shqipërinë dhe nuk i beson më spiunazhit me të cilin punoi për ca vite.

Më 1 nëntor 1975 CIA thekson se Enver Hoxha vuan nga një lloj kanceri dhe ka jetë vetëm 3 javë. Gazetari Armand Plaka që është marrë gjatë me dokumentet e CIA-s thekson se “aty bëhet me dije edhe nisja e purgës më të madhe që Hoxha do të realizonte në radhët e bashkëpunëtorëve të vet në qeveri e parti.

Vetë CIA shfaq rezerva në lidhje me vërtetësinë e lajmit, i cili sipas raportit vinte nëpërmjet Beogradit, por thekson gjithashtu se Hoxha tashmë kishte një kohë të gjatë që po zhvillonte një luftë me kancerin”.

“Hm…. ca gjera do ishin bere me kohe ne kete vend, sikur ky lajm te kishte rezultuar i vertete….! Me poshte do te gjeni nje faksimile te nje dokumenti te CIA-s ( i deklasifikuar) i dates 3 nentor 1975, sipas te cilit Enver Hoxha ne ate kohe kercenohej seriozisht nga kanceri, aq sa sipas raportuesve, ai mund te kishte ne ate moment edhe vetem tre jave jete. Nga ana tjeter aty behet me dije edhe nisja e purges me te madhe qe Hoxha do te realizonte ne radhet e bashkepunetoreve te vet ne qeveri e parti. Vete CIA shfaq rezerva ne lidhje me vertetesine e lajmit, i cili sipas raportit vinte nepermjet Beogradit, por thekson gjithashtu se Hoxha tashme kishte nje kohe te gjate qe po zhvillonte nje lufte te gjate me kancerin”, shkrun gazetari, raporton portal te sheshi.

Në fakt Enver Hoxha jetoi edhe 10 vjet, por 7 vjet pas publikimit të këtij dokumenti nisi spastrimi më i fuqishëm brenda Partisë së Punës së Shqipërisë. Diktatori komunist, Enver Hoxha eliminoi kryeministrin Mehmet Shehu; Ministrin e Mbrojtjes, Kadri Hazbiu; Ministrin e Brendshëm, Feçor Shehu; Ministrin e Jashtëm, Nesti Nase; Ministrin e Shëndetësisë, Llambi Ziçishti; Zv.Ministrin e Mbrojtjes, Alfred Moisiu. Me një fjalë të gjithë kupolën dhe qeverinë që e zëvendësoi me njerëz që vinin nga baza, pa shkollë dhe edukim. Një pjesë e tyre u vranë, një pjesë u burgosën.

doku

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending