Connect with us

Lajme

Çfarë dijmë për takimin e Këshillit NATO-Rusia

Published

on

Takimi i Këshillit NATO-Rusia në nivel ambasadorësh janë mbledhur në selinë qendrore të Brukselit të enjten.

Samiti i zhvilluar në Romë më 28 maj të vitit 2002 dhe deklaratat e raportEve ndërmjet NATO-s dhe Rusisë kanë kërkuar të ndërtohet vlerë e re. Në këtë samit, ky këshill, ka krijuar Këshillin Përbashkues të Qëndruehsëm dhe krijimin e kooperativitetit të vitit 1997, fondin e aktit të relacioneve të përbashkëta, kooperimin për siguri të cilat kërkojnë bazët fromalë për lidhjet Rusia-NATO. Gjithashtu ata kanë krijuar principet strukturore dhe një platformë e cila i zhvillon raportet ndërmjet Rusisë dhe NATO-s.

Këshilli Rusia-Nato ka krijuar mekanizma për konsultime, ndërtimin e konsensusit, kooperimin, bashkimi në një përfundim dhe bashkimi në veprim me anëtarët e NATO-s dhe çështja e sigursië në regjionin Euro-Atlantik, raporton Sputnik International, transmeton Periskopi.

Çështja e takimit të Këshillit Nato-Rusia është fokusuar specifiksiht në zonat që janë të prekura nga lufta, terrorizmi, kriza e menaxhimit, kontrolli i armëve dhe ndërtimi i besueshmërisë, raketat mbrojtëse, kooperimi ndërmjet ushtrive, reformat që kanë karakter mbrojtës dhe emergjencat.

Në takimin e parë të vitit 2017 Këshilli NATO-Rusia janë takuar më 30 mars, gjatë së cilës ata kanë diskutuar çështjen e terrorizmit dhe krizës në Afganistan dhe Ukrainë, si dhe reciprocitetin e transparencës dhe reduktueshmëria e rreziqeve në detin Euro-Atlantik./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending