Connect with us

Lajme

CDU kërkon që Merkel të jetë sërish kandidate për Kancelare

Në Unionin Kristiandemokrat e Kristiansocial po rritet presioni ndaj kancelares Angela Merkel për të rikandiduar sërish për një mandat të ri në zgjedhjet e ardhshme për Bundestagun, 2017. “Kjo është dëshira e shumicës, që Angela Merkel të jetë kandidate edhe për një mandat të ri”, është shprehur Sekretari i Përgjithshëm i CDU-së, Peter Tauber për median, Funke MEdiengruppe, të shtunën (22.10). Ai po ashtu ka besim se Merkel do ta respektojë këtë dëshirë të partisë.

Published

on

Edhe Manfred Ëeber, zëvendëskryetar i partisë kristiansociale, CSU, partia e unionit, shpesh në kurs konfrontues me Merkelin për shkak të politikës ndaj refugjatëve, është shprehur për revistën “Spiegel” se pret që Merkel të kandidojë edhe për një mandat të katërt. “Angela Merkel është kandidatja jonë.” Politikani kristiansocial shprehet se “ai dëshiron që ky konfirmim të vijë sa më shpejt.” Nëse Merkel kandidon edhe njëherë, ajo e ka mbështetjen e partisë simotër, CSU, ka thënë Ëeber.

Vetë Merkel nuk ka deklaruar ende, nëse do të qëndrojë kryetare e partisë CDU, apo nëse do të rinkandidojë për mandatin e katërt. Sipas pikëpamjes së politikanit kristiandemokrat, Tauber, Merkel do të thotë fjalën e saj “në kohën e duhur”. Kryeministrja e landit Saar, Annegret Kramp-Karrenbauer është shprehur se “ka për të pasur një kandidate dhe ajo do të zgjidhet me shumicë të qartë.” Ndërkohë Sekretari i Përgjithshëm, Peter Tauber pret një fushatë, në të cilën Unioni do të mbrojë një politikë të qendrës, kundër një politike të socialdemokratëve, të Majtëve dhe të Gjelbërve, por pohon se “Koalicioni kristiandemokrat me të Gjelberit është një alternativë e mundshme.” Unioni duhet të tejkalojë 34%, kuotën që arrihet aktualisht në sondazhet zgjedhore.

Megjithë mospajtimet si brenda CDU-së ashtu edhe brenda unionit për politikën e kancelares Merkel ndaj refugjatëve, konservatorët nuk kanë zgjidhje tjetër: Ata duan që Merkel t’i thotë po kandidaturës për herë të katërt.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending