Connect with us

Lajme

Carter: Mbështetje e fuqishme për ofensivën në Mosul

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Ashton Carter, e ka mbështetur fuqishëm operacionin që po vazhdon për rimarrjen e qytetit Mosul në Irak, nga militantët e Shtetit Islamik, gjatë qëndrimit të tij të djeshëm në Bagdad dhe takimeve me zyrtarët e lartë irakianë.

Published

on

 

Pas takimit me kryeministrin e Irakut, Haidar al-Abadi, zoti Carter theksoi se ishte i inkurajuar me fushatën e deritashme dhe se po diskutonte jo vetëm për rolin e ardhshëm potencial të trupave amerikane.

“Tash kjo nuk është mision i mbrojtjes apo një mision ushtarak irakian, por është pjesë kritike e fitimit të paqes”, u tha gazetarëve Ashton Carter.

Vizita e zyrtarit të lartë amerikan në Irak u bë pesë ditë pasi forcat e sigurisë së Irakut, së bashku me milicitë kurde dhe shiite dhe të mbështetura nga sulmet ajrore të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, e kanë lansuar ofensivën për marrjen e kontrollit në Mosul, që aktualisht është i okupuar nga grupi ekstremist, Shteti Islamik.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending