Connect with us

Lajme

Buxheti  nuk përmbush kërkesat dhe obligimet e KP-së dhe të PSH-së

Buxheti i vitit që po lëmë pas nuk kishte përmbushur kërkesat dhe obligimet e Këshillit Prokurorial dhe Prokurorit të Shtetit, e një lloj do të jetë edhe vitin e ardhshëm.

Published

on

Qeverisë, nga KPK-ja në vazhdimësi i kanë shkuar kërkesa për mjete shtesë, por qeveria përgjigjej me 1/10 e shumës së kërkuar ose fare.

Për vitin e ardhshëm, Këshilli ka kërkuar rritje të numrit të personelit, kërkesë që nuk është plotësuar, afër 3 milionë më shumë për paga dhe mëditje, ndërsa kanë marrë afër gjysmë milioni, si dhe në kategorinë për mallra dhe shërbime, nga afër 1 milion e gjysmë që janë kërkuar, qeveria ka ndarë vetëm 86 mijë më shumë, raporton KTV.

Rritjen e buxhetit, njohës të fushës e shohin si të rëndësishme për rritjen e resurseve humane, për lehtësimin e punës së prokurorëve, zvogëlimin e numrit të lëndëve dhe specializime të fushave të caktuara.

Këshilli Prokurorial për vitin e ardhshëm do të ketë në dispozicion 9 milionë e 483 mijë euro.

Një prej projekteve kapitale të parapara për të nisur në vitin e ardhshëm është ndërtimi i objektit të Prokurorisë në Mitrovicë, për çka janë ndarë 50 mijë euro, derisa shuma totale e projektit arrin në 400 mijë euro.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending