Connect with us

Lajme

Britania ishte gardiane e Kosovës në BE

Published

on

Ambasadori i Kosovës në Londër, Lirim Greiçevci, thotë gjatë një interviste për Zërin, se Britania e Madhe ka qenë një nga aleatët kryesore të Kosovës në BE. Ajo, siç thotë ai, vazhdimisht ka shtyrë të tjerët që Kosovës të mos i mohohet e ardhmja evropiane. Megjithatë, përkundër votimit për largim nga BE-ja, sipas tij, Britania do të vazhdojë të qëndrojë afër Kosovës.

 

Sipas Greiçevcit, Brexit nuk do të ndikojë në procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën, pasi Britania nuk ka qenë pjesë e vendimmarrjes për këtë çështje, sepse nuk është anëtare e Schengenit.

Ndërkohë duke folur për referendumin, i cili vendosi largimin e Britanisë nga BE-ja, ambasadori thotë se rezultati ishte shumë zhgënjyes. Sipas tij, rezultati ka ndarë në dysh shoqërinë britanike dhe ka shkaktuar përçarje midis komuniteteve dhe regjioneve (Skocisë, Uellsit, Irlandës Veriore dhe Anglisë).

Edhe dëmet ekonomike pas këtij vendimi sipas tij, nuk janë të pakta. Një prej arsyeve e cila shtyu britanikët që të votojnë pro daljes nga BE-ja, ambasadori kosovar thotë se është frika nga imigracioni i pakontrolluar në BE.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending