Connect with us

Lajme

BREXIT: Tërmeti politik që tronditi BE-në

Published

on

Gjithçka nisi brenda Partisë Konservatore të Britanisë së Madhe, prej kur në krye të saj erdhi David Cameron, një euroskeptik i cili me gjithë skepticizmin e tij ndaj BE-së dëshironte që vendi i tij të mbetej vend anëtar.

I inkurajuar me fitoret e njëpasnjëshme zgjedhore, me suksesin e jashtëzakonshëm ekonomik të Britanisë, e cila shënoi rritje në kohën kur të tjerët ishin në krizë, me bindjen se ai do ta detyrojë BE-në të bëjë ndryshime në favor të tij dhe me këtë do t’i bindë qytetarët britanikë që të votojnë për të qëndruar në një Bashkim Evropian të ndryshuar, ai premtoi gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2015 se, nëse fiton, do të organizojë një referendum me pyetje të qartë “brenda” ose “jashtë” BE-së, shkruan sot “Koha Ditore”.

Me këtë ai deshi ta qetësonte edhe pjesën më radikale brenda partisë së tij dhe ndoshta përgjithmonë të ndalë debatet se a duhet Mbretëria e Bashkuar të mbetet në BE apo jo.

Por të enjten e 23 qershorit u pa se kjo ka qenë një aventurë e tij, mbase edhe e rrezikshme. Ajo mund të shënojë fundin apo fillimin e fundit edhe të BE-së, çfarë e njohim, por edhe të Britanisë së Madhe… (më gjerësisht lexoni sot në “E diela me Koha Ditore”)

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending