Connect with us

Uncategorized

Bora i kthehet Kosovës, mbulon fshatrat e Podujevës (Foto)

Reshjet e shiut nuk po përcjellen njësoj në gjitha Komunat e Kosovës. Në disa prej fshatrave të Komunës së Podujevës, bora ka filluar të bjerë me të madhe.

Published

on

Fotografitë e siguruara nga Indeksonline, ju japin pamjet më të mira të borës që po bie, saktësisht në fshatin Peran. /Indeksonline/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uncategorized

Enormous frustration’ as 19 new coronavirus cases reported

Published

on

Victoria has entered day two of its latest Covid-19 lockdown to news of a further 19 locally acquired cases.

The state’s health department said all were linked to the current outbreak, which now numbers 43 community cases in total. All but one were active in the community while potentially infectious, as the state identified some 10,000 “primary close contacts”.

Covid Australia live news update: NSW announces 111 new cases and new Sydney lockdown restrictions; 19 cases in Victoria
Read more
The latest patients include at least two school students, and there are 14 cases linked to an “index case” – a man aged in his 60s – who attended last weekend’s Geelong-Carlton AFL game at the MCG.

The number of exposure sites has reached 168, and includes pubs, clubs, restaurants, sporting venues, shopping centres, schools and gyms in metropolitan Melbourne, and suburbs and multiple locations at Phillip Island, a two-hour drive south of Melbourne.

The AFL confirmed on Saturday that players from several clubs had visited exposure sites in recent days and had since travelled to Queensland.

The Victorian health minister, Martin Foley, said the potential threat to regional Victoria was ongoing.

“What we’ve seen over the last 24 to 48 hours is a list of exposure sites that now include significant parts of regional Victoria – Phillip Island, the Barwon region, Bacchus Marsh – and the primary and secondary contacts that have spread further than that.”

Saturday’s new cases were a significant rise from the 10 new cases reported on Friday.

“There is enormous frustration for all of us about the uncertainty around this virus,” the Victorian chief health officer, Brett Sutton, said.

See also 2020 AEW Full Gear scores: Live updates, summary, scores, matches, card, start time, PPV highlights
“But you might as well read a horoscope to be able to predict how things might look three days from now. We’re on a really good trajectory in terms of having every case linked, but we don’t know what’s around the corner.

“Those super-spreading events are becoming more common with the Delta variant. The transmission within any indoor setting is much higher than we’ve seen previously.

“We just need to brace ourselves for any possibility.”

Foley said the 18 people who were in the community before testing positive were moving about for an average of 1.7 days each and that was reassuring.

“That figure is a vindication of the going-hard-and-going-early strategy that the public health team has put to the government,” he said.

He welcomed stricter measures announced by NSW on Saturday to do what it can to “keep the rest of Australia safe”.

The fifth lockdown which began in Victoria on Thursday night will run until at least Tuesday.

Those who have lost work due to the lockdown will be eligible for weekly payments, jointly funded by the state and commonwealth governments.

Coronavirus testing at Fairfield showground
Sydney lockdown shock as Gladys Berejiklian admits NSW has failed to ‘quash’ Covid outbreak
Read more
Some 90,000 businesses and sole traders that received support during the fourth lockdown last month will be automatically eligible for state government payments of $2,000 or $3,000.

All commercial furniture removalists have also been banned from entering Victoria for two weeks.

Transport workers travelling into Victoria from red zones will be required to get a Covid-19 test every three days instead of seven. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

See also We did not get the final results on Election Day
Queensland, Western Australia and Tasmania have imposed barriers on travel from Victoria.

No overseas acquired infections were recorded on Saturday.

Authorities administered 19,237 vaccine doses on Friday, while 47,606 tests were conducted.

Continue Reading

Uncategorized

Long Covid ka më shumë se 200 simptoma, zbulon studimi

Published

on

Studimi më i madh ndonjëherë ndërkombëtar i njerëzve me Covid të gjatë ka identifikuar më shumë se 200 simptoma dhe i ka shtyrë studiuesit të bëjnë thirrje për një program kombëtar të shqyrtimit.

Studimi gjeti simptomat e panumërta të Covidit të gjatë – nga mjegulla e trurit dhe halucinacionet deri tek dridhjet dhe tringëllimat në veshët – shtriheshin në 10 nga sistemet e organeve të trupit dhe një e treta e simptomave vazhdoi të prekte pacientët për të paktën gjashtë muaj.

Një program kombëtar i shqyrtimit do të ndihmonte në krijimin e një kuptimi më të mirë se sa njerëz janë prekur dhe llojin e mbështetjes që do të kishin nevojë, thanë studiuesit.

Studiuesit gjithashtu bënë thirrje që udhëzimet klinike për vlerësimin e pacientëve me Covid të dyshuar të gjatë të zgjerohen përtej testeve kardiovaskulare dhe funksionit të mushkërive.

Athena Akrami, një neuroshkencëtare në University College London, dhe autore e vjetër e studimit, tha: “Shumë klinika postCovid në Mbretërinë e Bashkuar janë përqendruar në rehabilitimin e frymëmarrjes. Trueshtë e vërtetë që shumë njerëz kanë gulçim, por ata gjithashtu kanë shumë probleme të tjera dhe lloje të simptomave për të cilat klinikat duhet të ofrojnë një qasje më holistike ”.

Ajo tha se ishte ende duke përjetuar simptoma 16 muaj pasi u infektua me koronavirus, duke shtuar: “Ka të ngjarë të ketë dhjetëra mijëra pacientë të gjatë Covid që vuajnë në heshtje, të pasigurt se simptomat e tyre janë të lidhura me Covid-19.

“Duke u mbështetur në rrjetin e klinikave të gjata Covid, të cilat marrin rekomandime nga GP, ne tani besojmë se një program kombëtar mund të shtrihet në komunitete në gjendje të ekranizojnë, diagnostikojnë dhe trajtojnë të gjithë ata që dyshohet të kenë simptoma të gjata Covid.”

Studimi -, botuar në revistën Lancet, EClinicalMedicine, ka anketuar 3,762 njerëz me Covid të konfirmuar ose të dyshuar të gjatë nga 56 vende. Ai identifikoi 203 simptoma, nga të cilat 66 u gjurmuan për shtatë muaj.

Simptomat më të zakonshme ishin lodhja, keqtrajtimi pas-stërvitje (ku shëndeti i njerëzve përkeqësohet pas sforcimit fizik ose mendor) dhe mjegulla e trurit. Efektet e tjera përfshinin halucinacione vizuale, dridhje, kruarje të lëkurës, ndryshime në ciklin menstrual, mosfunksionim seksual, rrahje zemre, çështje të kontrollit të fshikëzës, herpes, humbje të kujtesës, vizion të paqartë, diarre dhe tringëllimë në veshët.

Studiuesit gjithashtu kapën përparimin e simptomave me kalimin e kohës. “Pas gjashtë muajsh, shumica e simptomave të mbetura janë sistematike – gjëra të tilla si rregullimi i temperaturës, lodhja, sëmundja pas-stërvitjes – dhe neurologjike [që prekin trurin, palcën kurrizore dhe nervat]”, tha Akrami.

Të anketuarit me simptoma që zgjasin më shumë se gjashtë muaj, gjithsej 2,454, thanë se kishin përjetuar mesatarisht 13,8 simptoma gjatë muajit të shtatë.

Gjatë gjithë sëmundjes së tyre, simptomat e pacientëve prekën nëntë sisteme organesh mesatarisht. “Kjo është e rëndësishme për studiuesit e mjekësisë të cilët kërkojnë [mekanizmat themelorë të sëmundjes], dhe gjithashtu për mjekët që ofrojnë kujdes dhe trajtim sepse sugjeron që ata nuk duhet të përqendrohen vetëm në një sistem të organeve”, tha Akrami.

Rreth 22% e njerëzve që morën pjesë në sondazh raportuan se nuk ishin në gjendje të punonin – duke u pushuar nga puna, duke marrë leje të zgjatur për sëmundje ose paaftësi, ose të linin dorë – për shkak të sëmundjes së tyre. Dhe 45% kërkonin një orar të reduktuar të punës.

Continue Reading

Uncategorized

Pfizer to discuss COVID-19 vaccine booster with US officials 2021

Published

on

WASHINGTON (AP) — Pfizer says it plans to meet with top U.S. health officials Monday to discuss the drugmaker’s request for federal authorization of a third dose of its COVID-19 vaccine as President Joe Biden’s chief medical adviser acknowledged that “it is entirely conceivable, maybe likely” that booster shots will be needed.

.......... ..........

The company said it was scheduled to have the meeting with the Food and Drug Administration and other officials Monday, days after Pfizer asserted that booster shots would be needed within 12 months.

Pfizer’s Dr. Mikael Dolsten told The Associated Press last week that early data from the company’s booster study suggests people’s antibody levels jump five- to 10-fold after a third dose, compared to their second dose months earlier — evidence it believes supports the need for a booster.

............. ....................

On Sunday, Dr. Anthony Fauci didn’t rule out the possibility but said it was too soon for the government to recommend another shot. He said the Centers for Disease Control and Prevention and the FDA did the right thing last week by pushing back against Pfizer’s assertion with their statement that they did not view booster shots as necessary “at this time.”

Youtube video thumbnail
Fauci said clinical studies and laboratory data have yet to fully bear out the need for a booster to the current two-shot Pfizer and Moderna vaccines or the one-shot Johnson & Johnson regimen.

“Right now, given the data and the information we have, we do not need to give people a third shot,” he said. “That doesn’t mean we stop there. … There are studies being done now ongoing as we speak about looking at the feasibility about if and when we should be boosting people.”

He said it was quite possible in the coming months “as data evolves” that the government may urge a booster based on such factors as age and underlying medical conditions. “Certainly it is entirely conceivable, maybe likely at some time, we will need a boost,″ Fauci said.

Monday’s planned meeting between Pfizer and U.S. health officials was first reported by The Washington Post.

....................

Currently only about 48% of the U.S. population is fully vaccinated. Some parts of the country have far lower immunization rates, and in those places the delta variant is surging. Last week, Dr. Rochelle Walensky, the CDC director, said that’s leading to “two truths” — highly immunized swaths of America are getting back to normal while hospitalizations are rising in other places.

Fauci said it was inexplicable that some Americans are so resistant to getting a vaccine when scientific data show how effective it is in staving off COVID-19 infections and hospitalizations, and he was dismayed by efforts to block making vaccinations more accessible, such as Biden’s suggestion of door-to-door outreach.

....................

Gov. Asa Hutchinson, R-Ark., agreed Sunday that there is a vaccine resistance in Southern and rural states like his because “you have that more conservative approach, skepticism about government.”

Describing his efforts to boost vaccinations in his state, which is seeing rising infections, Hutchinson said “no one wants an agent knocking on a door,” but “we do want those that do not have access otherwise to make sure they know about it.”

The grassroots component of the federal vaccination campaign has been in operation since April, when supplies of shots began outpacing demand. It was outlined and funded by Congress in the $1.9 trillion COVID-19 relief bill passed in March and overwhelmingly is carried out by local officials and private sector workers and volunteers.

Rep. Adam Kinzinger, R-Ill., blasted opposition to vaccination efforts from some GOP lawmakers as “absolute insanity.” He said House Republican leader Kevin McCarthy of California and others in the party need to speak out against “these absolute clown politicians playing on your vaccine fears for their own selfish gain.”

Fauci appeared on CNN’s “State of the Union,” ABC’s “This Week” and CBS’ “Face the Nation”; Hutchinson spoke on ABC, and Kinzinger was on CNN.

Continue Reading

Trending