Connect with us

Lajme

Blair në një letër shkruar Bushit më 2002: Iraku nuk është Kosovë (Dokument)

Published

on

Në një raport të publikuar për pushtimin e Irakut dhe përfshirjen e Britanisë së Madhe në këtë pushtim, është zbuluar edhe një seri bisedash mes ish kryeministrit britanik Tony Blair dhe ish presidenti amerikan George W. Bush.

Në këtë letër, që e transmetojnë mediat ndërkombëtare, Blair i ka ofruar përkrahje të pakontestueshme Bushit, mirëpo ia përmend një fakt: “se Iraku nuk është Kosovë”.

Ja çka shkruhej në letrën e dërguar nga Blair për Bushin, në vitin 2002, përkatësisht në korrik të atij viti.

“Do të jem me ty, sidoqoftë. Por ky është momenti për t’i parë të gjitha vështirësitë. Planifikimi i kësaj strategjie duket të jetë më e vështira deri tani. Ky (Iraku v.j.) nuk është Kosovë. Nuk është Afganistan. Madje nuk është as Lufta e Gjirit”, shkruhet në letrën e 28 korrikut 2008.

Në letrën e tij, më tutje përshkruhej vështirësia që Blair në atë kohë kishte për të siguruar një mbështetje nga Parlamenti, partia e tij dhe qytetarët britanik. /D.D/Periskopi/

 

1111

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending