Connect with us

Lajme

Bie numri i të pickimeve nga rriqrat

Published

on

Në qendrën emergjente të QKUK-së përveç rasteve të paraqitura për shkak të temperaturave të larta, ka pasur edhe raste të thumbimit nga rriqrat. Kështu ka thënë Avdush Begolli, mjek në këtë klinikë, që sipas tij, këto raste janë trajtuar menjëherë në qendrën infektive.

Na ana tjetër, Ministria e shëndetësisë për të paralajmëruar qytetarët nga rreziku prej rriqrave ka organizuar fushata informuese e forma tjera organizative, që sipas tyre kanë rezultuar me përgjysmim të rasteve të pickimit nga rriqrat.

Faik Hoti, nga Ministria e Shëndetësisë, për televizionin ka thënë se në Malishevë, Rahovec, Klinë, Suharekë, për shkak të pranisë së rriqrave në këto zona, janë organizuar fushata, takime me banorë, ligjerata me nxënës dhe është bërë dezinsektimi i territorit.

” Gjithashtu nuk ka pasur asnjë të vdekur. Sezona kundër Etheve Hemorragjike është në muajt e mbylljes tash,” ka bërë të ditur Hoti.

Në takimin e Këshillit Ndërministror për parandalimin dhe luftimin e Etheve Hemoragjike Krime Kongo, të cilin e kryeson Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani, disa ditë më parë u tha se numri i pickimeve nga rriqrat sivjet është përgjysmuar, ndërsa prej 46 rasteve të trajtuara si të dyshimta, pas analizave laboratorike, të gjitha kanë rezultuar negative.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending