Connect with us

Lajme

Bie lindshmëria – Shifrat tronditëse/ Në 10 vjet 50% nxënës më pak në klasë të parë

Published

on

Plakja e popullsisë është një valë shqetësimi globale që në dhjetëvjeçarin e fundit ka prekur edhe vendin tonë. Për të provuar këtë, shifra tronditëse vijnë nga sistemi arsimor në vend. Sot në bankat e shkollës u ulën për herë të parë në bankat e shkollës afro 50% më pak nxënës se dhjetë vjet më parë. Statistika konfrimohet nga Ministria e Arsimit, ndërsa INSTAT rendit si arsye të plakjes së popullsisë uljen e lindshmërisë dhe emigrimit.

Popullësia në Shqipëri po plaket me ritme të shpejta dhe lindshmëria po ulet në mënyrë drastike. Instituti i Statistikave raporton se në harkun kohor të 10 viteve, ka patur 6000 lindje më pak.

Nëse në vitin 2005 në vendin tonë lindshmëria ishte afro  39 mijë dhe në 2015 ky numër u ul ndjeshëm në afro 33 mije lindje.

Nëse i referohemi të dhënave të autoriteteve të arsimit për nxënësit që hynë në klasën e pare, rezulton se numri i tyre është përgjysmuar krahasuar me 10 vjet më parë.

Në vjeshtën e vitit 2006, në bankat e shkollës u ulën në banka 60.000 fëmijë të klasave të para, ndërsa në vitin 2016 Ministria e Arsimit në të dhënat paraprake tha se ky numër është 27.000 fëmijë.

Por cilat janë shkaqet që kanë çuar drejt këtyre statistikave shqetësuese?

Ekspertët e INSTAT në raportet e tyre evidentojnë se shkaqet kyresore të tkurrjes së popullsisë janë:

-Emigrimi

-Planfikimi familjar

-Martesat e vona

Nëse përpara 10 viteve, mosha mesatare e pupullsisë ishte 31.8 vjeç, aktualisht kjo statistikë është rritur në 37.2 vjeç.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending