Connect with us

Lajme

Bideni merr më shumë vota se Hillary Clinton më 2016 dhe Obama më 2012

Published

on

Sipas një shkrimi të gazetës The Guardian, kandidati demokrat për president të ShBA-së, Joe Biden, ka marrë më shumë vota se ish-kandidatja Hillary Clinton në vitin 2016 dhe ish-presidenti Barack Obama më 2012.

Në vitin 2016, Hillary Clinton i kishte marrë gjithsej 65 milionë e 853 mijë e 625 vota, ndërsa Joe Biden nga numërimi i deritashëm i ka marrë mbi 67 milionë vota

Më vonë, u konfirmua se Joe Biden në zgjedhjet e këtij viti ka marrë vota edhe më shumë se ish-presidenti Barack Obama në vitin 2012, kur kishte marrë 65 milionë e 915 mijë vota. Biden tashmë ka shkuar në mbi 67 milionë vota.

Për më tepër, Joe Biden në këto zgjedhje ka marrë më shumë vota se numri i votave që Trumpi kishte marrë në vitin 2016, kur ishte zgjedhur president. Në atë kohë, kreu i Shtëpisë së Bardhë kishte më pak se 63 milionë vota, katër milionë më pak se që ka Bideni në këto zgjedhje.

Sidoqoftë, numri i përgjithshëm i votave nuk e përcakton gjithmonë fituesin e zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara për shkak të sistemit zgjedhor. Kjo gjë ishte dëshmuar edhe në zgjedhjet e kaluara, kur Clinton kishte gati tre milionë vota më shumë se Trumpi, por kishte më pak vota në Kolegjin Zgjedhor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending