Connect with us

Lajme

Betejat e lavdishme – nga antika deri te Prekazi

Published

on

Që nga antika, civilizimet e ndryshme, unitetin luftarak e mbështesn në rezistencat e lavdishme dhe jo fitoret.

300 spartanët që rezistuan kundër mijëra persianëve, edhe pse humbën, u bënë frymëzim për shumë gjenerat.

Në kohët modern, amerikanët, sot e kësaj dite, klithmë për sulm e kanë ‘Remember the Alamo’.

Beteja e Alamos që përfundoi më 6 mars 1836, ku disa qindra amerikanë për 13 ditë, mbrojtën fortesën prej sulmuesve meksikanë.

Britanikët, po ashtu festojnë Betejën për Britaninë.

Pilotët britanikë më të pakët në numër, u mbrojtën kundër sulmeve të parreshtura të aviacionit nazist.

BETEJA E PREKAZIT, radhitet në ato beteja ku fituesi moral, është ai që mbrohet deri në fund, përkundër inferioritetit.

Adem Jashari me familjen e tij, i radhitë shqiptarët në mesin e popujve që moralin dhe frymëzimin e tyre luftarak, e gjejnë në flijimin e lavdishëm.

Pa dyshim, një karakteristikë e popujve të civilizuar.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending