Connect with us

Sporti

Beteja për Falluxhën shpallet e fituar nga forcat irakiane

Published

on

Forcat irakiane e kanë rimarrë qarkun e fundit që mbahej nën kontroll nga militantët e Shtetit Islamik në qytetin e Falluxhas.

Gjenerali që po e udhëheqë operacionin e ka deklaruar betejën të përfunduar sot.

“Ju njoftojmë nga ky vend, në qarkun qendror Golan se vendi është pastruar nga shërbimi kundër terrorizmit dhe ne e japim lajmin e mirë për popullin irakian se beteja për Falluxhën ka përfunduar”, ka thënë për televizionin shtetëror, Gjeneral Lejtnant, Abdul Wahab al Saidi.

Ai ka thënë se së paku 1800 militantë janë vrarë gjatë operacionit për të rimarrë Falluxhën.

Ushtria irakiane është përkrahur nga sulmet ajrore të koalicionit që udhëhiqet nga SHBA-të dhe trupat paramilitare, kryesisht milici shiite.

Kryeministri Haidar al Abadi, e ka shpallur fitoren në Falluxha para një jave, por luftimet kanë vazhduar në qytet deri sot.

Falluxha ka qenë nën kontrollin e militantëve prej janarit të vitit 2014.

Militantët e IS-it vazhdojnë të kontrollojnë rajone të mëdha në pjesën verior edhe perëndimore të Irakut, përfshirë edhe qytetin e dytë më të madh të vendit, Mosul.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending