Connect with us

Lajme

I bëri 11 persona për spital, Qeveria e Kosovë e bëri anëtare bordi

Qeveria e Kosovës aprovoi të mërkurën Propozim-vendimin për emërimin e Bordit Drejtues të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë.

Published

on

Anëtarë të Bordit janë emëruar Shqipe Dema, Isuf Sakiqi, Parim Bajrami, Tahire Maloku, Selvete Krasniqi, Selatin Kaqaniku dhe Valdet Gjinovci.

Mandati i të emëruarve zgjat tri vjet.

Shqipe Dema, në cilësinë e vozitëses, në vjeshtën e 2015-tës, pati lënduar rëndë e lehtë 11 persona, në aksidentin te Rrethi në Prishtinë.

Periskopi.com mëson se ajo asnjëherë nuk është ndëshkuar për veprimin. E tash ajo është graduar.

Ajo ishte drejtuesja e njërit prej dy automjeteve që shkaktoi aksidentin “Te rrethi”, që në atë kohë ishte drejtoreshë e njërit prej dikastereve të Ministrisë së Bujqësisë.

Atë kohë, Dema ishte kthyer punës në Ministri të Bujqësisë, pas më pak se një muaji prej se e shkaktoi aksidentin.

Më 20 shtator, rreth orës 18:55, duke i thyer rregullat e komunikacionit, ajo kishte “dërguar” në Emergjencë nëntë persona: Halide Gurin, Rexhep Bllacën, Florim e Albi Zymberin, Hetem e Shukrije Sinanin, Xhemajl dhe Fazile Hodajn, si dhe Jeta Pirevajn.

Menjëherë asaj i ishte shqiptuar masa e arrestit-shtëpiak dhe po ashtu ishte suspenduar nga pozita e drejtoreshës në Departamentin për Zhvillimin Rural.

Pas më pak se dy javësh prej se ishte shkaktuar aksidenti, më saktësisht më datën 13 tetor, Prokuroria Themelore e Prishtinës e ka akuzuar Demën për veprën penale: rrezikim i trafikut publik. E pas tri ditësh është mbajtur edhe shqyrtimi fillestar në Gjykatën Themelore të Prishtinës.

Duke qenë se Dema gjatë kësaj seance e ka pranuar fajësinë, gjykata e ka dënuar atë me 1 vit burgim, me kusht që brenda 2 vjetësh të mos bëjë shkelje tjetër penale. Gjithashtu i është ndaluar vozitja në kategorinë “B” në afat prej një viti./ Periskopi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending