Connect with us

Lajme

Beogradi hap kapitujt 23 dhe 24 të antarësimit në BE

Published

on

Serbia ka hapur zyrtarisht kapitujt 23 dhe 24 të anëtarësimit në BE duke hedhur kështu një tjetër hap të rëndësishëm drejt unionit. Në konferencën e mbajtur për mediat, Komisioneri i BE-së për zgjerimin Johannes Hahn, theksoi ndër të tjera edhe rëndësinë e normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Ndërkohë, Kryeministri serb, Alexandër Vuciq u shpreh se kjo është një ditë mjaft e rëndësishme për qytetarët serbë.

Qeveria serbe ka hedhur një tjetër hap të rëndësishëm drejt antarësimit në BE duke hapur zyrtarisht kapitujt 23 dhe 24. Këto kapituj parashikojnë progresin që vendi duhet shënojë në sistemin gjyqsor, në rrespektimin e të drejtave themelore, në sistemin e drejtësisë, lirive dhe sigurisë. Në konferencën e mbajtur për mediat, Komisioneri i BE-së për zgjerimin Johannes Hahn, theksoi ndër të tjera edhe rëndësinë e normalizimit të marëdhënieve Kosovë-Serbi.

“Është në dorën e vendeve kandidate që t’a përcaktojnë lirisht dinamikën e procesit të antarësimit. Nuk ka një limit shpejtësie, por duhet të ketë kualitet substancial. Shpejtësia e këtij procesi do të varet nga progresi në cështjet themelore, përfshirë normalizimin e marëdhënieve të Serbisë me Kosovën si dhe implementimin e reformave të sundimit të ligjit.”

Nga ana tjetër, Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vucic, u shpreh se kjo është një ditë mjaft e rëndësishme për vendin e tij, duke theksuar se qeveria do të përpiqet që t’i përmbushë sa më shpejt objektivat. Ai shtoi se Beogradi është i vendosur që të vazhdojë rrugën drejt antarësimit të plotë në BE.

Për t’u theksuar është fakti se Bashkimi Europian ende nuk e ka përcaktuar trajtën e normalizimit të marëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës ndaj kjo cështje vijon të mbetet komplekse. Megjithatë, në prononcimet e saj, raportuesja zv. Presidentja e Parlamentit Europian, Ulrike Lunacek, ka deklaruar se në bazë të praktikës së viteve të shkuara, Serbia nuk do të mundet të përmbyllë procesin e antarësimit pa njohur më parë pavarësinë e Kosovës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending