Connect with us

Lajme

Bemba dënohet me 18 vite burg për krime lufte dhe dhunë seksuale

Published

on

Ish lideri rebel nga Kongo, Jean-Pierre Bemba është dënuar me 18 vite burg nga Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit, nën akuzat për krime lufte dhe dhunë seksuale.

Bemba, ish zëvendëspresident i partisë DR Congo, ishte dënuar në mars të këtij viti për krime lufte të kryera në shtetin fqinjë, Republika e Afrikës Qendrore, transmeton Periskopi.

Ai ishte akuzuar se kishte dështuar që të ndal rebelët e tij nga vrasjet dhe përdhunimet.

Tashmë avokatët e Bembas kanë thënë që do ta apelojnë vendimin për dënimin e tij,

Tetë vitet që ka kaluar në burg, Bembës do t’i heqen nga vendimi final për dënimin e tij.

Dënimi i tij është i pari për Gjykatën Ndërkombëtare e Arbitrazhit, nën aktakuzën për përdhunim gjatë luftës. /Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending