Connect with us

Lajme

BE nga viti 2010 në veri të Kosovës ka investuar mbi 54 milionë euro

Published

on

Bashkimi Europian nga viti 2010 e këndej ka investuar në veri të Kosovës 54,503,985 euro për 124 projekte.

Por, sipas portalit KosSev, deri më tash janë realizuar projekte me vlerë vetëm 8,5 milionë eurosh. Në proces të realizimit janë disa projekte me vlerë mbi 37 milionë euro, ndërsa projektet që kapin vlerën 8,74 milionë euro ende nuk kanë filluar, transmeton Koha.net.

Numri më i madh i projekteve është paraparë të realizohet në pjesën veriore të Mitrovicës – 38 sosh. Në kuadër të skenës së granteve për veriun e Kosovës, BE ka ndarë 9,5 milionë europër 79 projekte. Sipas hulumtimeve të Institutit për zhvillimin ekonomik territorial (InTER) dhe të RTV “Mir”, numri më i madh i përfituesve të mbështetjes financiare janë 60 ndërmarrje private.

Komunat tjera për nga numri i projekteve të financuara nga fondet e BE-së, janë Leposaviqi 34, Zveçani 23, dhe Zubin Potoku 21. Për të katër komunat e pjesës veriore të Kosovës janë 7 projekte, ndërsa një është ndërkomunal.

Vjet Qeveria e Kosovës ndau 15 milionë euro për projekte në komunat veriore. Vetëm Zubin Potoku i ka realizuar të gjitha projektet.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending