Connect with us

Lajme

BE investoi mbi dy miliardë euro në Kosovë

Published

on

Bashkimi Evropian ka investuar 2.3 miliardë euro në Kosovë, ndërsa që nga viti 1999, afër 1 miliard euro ka marrë nga mbështetja e pranisë ndërkombëtare.

Këto shifra për televizionin i kanë bërë të ditur zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë.

Nga kjo zyrë thonë se Bashkimi Evropian që nga pas lufta ka bërë përpjekje për të ndërtuar një të ardhme të re për Kosovën.

Ata thonë se qëllimi i këtyre fondeve është zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik i Kosovës.

“Edhe pse fillimisht u përqendrua në veprimet e ndihmave emergjente dhe rindërtim, tani këto fonde përqendrohen në nxitjen e zhvillimit të institucioneve të qëndrueshme dhe zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të Kosovës dhe për t’i siguruar të ardhme evropiane Kosovës”,thonë zyrtarë nga kjo zyrë.

Ditë më parë qeveria ka miratuar në parim edhe nismën për lidhjen e Marrëveshjes financiare për IPA 2017 ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Nga zyra e BE në Kosovë thonë se ndihma jepet në baza vjetore.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending