Connect with us

Lajme

Barrikadat hiqen, dallimet mbesin

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri i është gëzuar tejmase largimit të barrikadës së fundit në pjesën veriore të Mitrovicës, nga 11 barrikada sa ishin vendosur gjithsej në rrugët e veriut të Mitrovicës, pas tentimit të Forcave Speciale të Policisë së Kosovës – ROSU për t’i marrë pikat kufitare në Jarinje dhe në Bërnjakë, me 25 korrik 2011.

Published

on

Në këtë aksion të ROSU, pati mbetur i vrarë polici Enver Zymberi, ndërkohë që objekteve në pikat kufitare në Jarinje dhe në Bërnjakë, serbët ua kishin venë flakën. Si kundëpërgjigje për të mirë, shqiptarët kanë nxituar ta largojnë një rreth betoni me flamurin e vendosur në mes, i quajtur “Sheshi Adem Jashari”, i vendosur në udhëkryqin e rrugës në “Lagjen e Boshnjakëve”, shkruan gazeta ‘Zeri’.

Pas këtyre zhvillimeve, kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri nuk ka hezituar të deklarojë se bashkimi i Mitrovicës tashmë është duke ndodhur. Sado që serbët rreth betonit me mbishkrimin “Sheshi Adem Jashari” e kanë barazuar njejtë sikurse barrikadat që ata i kishin vendosur në pjesë të ndryshme të Mitrovicës së veriut, për shqiptarët e jugut të Mitrovicës, “Sheshi Adem Jashari” nuk paraqiste asnjë pengesë për lëvizje të lirë të qytetarëve, ndërsa e kanë cilësuar absurd krahasimin e sheshit me barrikadën te shkolla teknike.

Ata janë shprehur se barrikada e vendosur nga serbët dhe “Sheshi Adem Jashari” nuk janë të njëjta, pasi që sheshi në “Lagjen e Boshnjakëve” nuk ka qenë kurrë pengesë për lirinë e lëvizjes së qytetarëve, ndërsa barrikada e vendosur te shkolla teknike ka pamundësuar qarkullimin në atë pjesë

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending