Connect with us

Lajme

Azem Syla arrestohet përsëri

Published

on

Gjykata e Apelit në Prishtinë i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej dy muajsh ish – deputetit i PDK-së, Azem Syla, i njohur si “Daja”.

Këtë e ka bërë të ditur avokatij i tij, Tomë Gashi, i cili në facebook ka shkurar se vetëm në Kosovë mund të ndodh që dikush të arrestohet, të lirohet dhe të ri arrestohet për rastin e njejtë.

Sipas Gashit, në aktvendimin e lëshuar nga kjo gjykatë thuhet se ka arsyje të besohet se Azem Syla është përpjekur që të ndikojë te dëshmitarët.

Postimi i plotë i avokatiti Tomë Gashi:

Vetëm në Kosovë mund të ndodhë që dikush të arrestohet, të lirohet dhe të ri arrestohet për rastin e njejtë.

Me vendimin e Gjykatës së Apelit në Prishtinë është aprovuar ankesa e Prokurorit të Eulex-it dhe sot klientit tim z.Azem Syla i është caktuar paraburgimi në kohëzgjatje prej 2 (dy) muaj.

Gjykata e Apelit në Prishtinë me aktvendimin e saj ka gjetur se kinse “….. ka arsyje të besohet se ka pasur një përpjekje për të ndikuar në dëshmitarin…”

Aty ku përfundon logjika jurdike si në këtë rast ku z.Azem Syla në çështje të njejtë u lirua dy herë nga paraburgimi, heren e fundit më 17.09.2016 dhe sot i caktohet paraburgimi për kinse tentim të ndikimit në dëshmitarë kjo mund të jetë vetëm logjik politike , por në asnjë variant nuk ka arsyje juridike, ligjore dhe të drejtësisë që ai të rri arrestohet për herë të tretë.

Rast i ngjajshëm si z.Azem Sylës fatëkeqësisht nga Eulex-i i ka ndodhur vetëm

z.Ukë Rugova, djalit të ish Prisidentiti historik të Kosovës Ibrahim Rugova.

Pap se prap logjika e vetme për riarrestimin e z.Azem Syla mund të kërkohet në pritjen e fillimit të Gjykatës Speciale në Hagë, ku një prej arsyjeve të formit të kësaj Gjykate kaq kundërthënëse është edhe kinse pamundësia e mbrojtjës efektive të dëshmitarëve në Kosovë në çështje të profilit të lartë.

Aty ku një rast si rasti i z.Azem Sylës përdoret për të arsyetuar rast të tjera në të ardhmën kjo nuk quhet drejtësi por poltikë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending